Zkrachovalá Kuchyň na Pražském hradě vstává z mrtvých. Využije právní kličky

Ekonomika Ekonomika
7. 5. 2020 15:57
Restaurace Kuchyň ze společnosti Ambiente Tomáše Karpíška zkraje dubna ohlásila insolvenci, do níž ji zahnala koronavirová krize. Konec podniku se sídlem na Pražském hradě vyvolal značnou pozornost a ještě posílil obavy, kolik krachů restaurací si opatření proti pandemii asi vyžádají. Po měsíci je ale všechno jinak. Kuchyň vstoupila do jednání o záchranném plánu a příští týden otevře.

"Právníci specializující se na insolvenční právo nám doporučili využít takzvané ‘covidové‘ moratorium před započetím insolvenčního řízení. Tím získáváme čas potřebný pro jednání s věřiteli a vypracování návrhu na reorganizační plán," sdělil ve čtvrtek druhý spolumajitel Ambiente Daniel Kronďák.

Podnik podle Kronďáka v minulých týdnech jednal s Národní galerií o podmínkách nájmu a s bankou o odložení splátek úvěru. Kuchyň sídlí v Salmovském paláci, která patří právě státní Národní galerii.

Podnik od pondělí obnoví provoz pivní terasy, později - v návaznosti na uvolnění restrikcí - i samotnou restauraci, doufají její majitelé.

"Jsme rádi, že se naskytla tahle možnost, umožňuje nám po uvolnění restrikcí otevřít terasu s výčepem a připravit změny původního konceptu, který na Hrad přiláká Pražany i české turisty a uživí se," doplnil Karpíšek, který ještě v dubnu mluvil o tom, že konec podniku je definitivní.

Gastronomická síť Ambiente založila Kuchyň v roce 2018 jako podnik, který se bude specializovat na tradiční česká jídla. Závislá byla především na turistech ze zahraničí, i tím Karpíšek odůvodňoval v dubnu avizovaný konec restaurace.

Druhý spoluvlastník Kuchyně Filip Šimoník ale vzbudil rozruch svým textem, ve kterém viděl důvod neúspěchu jinde -  v aroganci a nezvládnutém ekonomickém modelu fungování.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy