Praha - Mzdová úroveň se v Česku zlepšuje. Čerstvá čísla statistiků ukázala, že průměrné výdělky meziročně stouply o osm procent a poprvé v historii překonaly hranici 30 tisíc korun.
Josef Středula, šéf ČMKOS
- Narodil se v roce 1967.
- Vystudoval Střední průmyslovou školu v Opavě, hned po studiu nastoupil do Vítkovických železáren, kde pracoval v technických profesích.
- Po listopadu 1989 se podílel na vzniku nových odborů. V odborových funkcích působí od února 1990.
- V roce 1993 byl zvolen místopředsedou OS KOVO a v roce 2005 se stal jeho předsedou.
- V dubnu 2014 stanul v čele největší odborové centrály Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
- Dlouhodobě aktivně působí v nejrůznějších pracovních týmech tripartity - RHSD.
- Je členem Řídícího výboru Evropské odborové konfederace.
- Rád fotografuje, lyžuje, poslouchá hudbu a s oblibou ke své práci využívá Facebook a Twitter.
Nahrává tomu příznivý vývoj české ekonomiky, nízká nezaměstnanost a velký počet volných míst, na která se nedaří firmám najít vhodné zaměstnance. Podle šéfa největší odborářské organizace v zemi Josefa Středuly by však tato fakta sama o sobě bez tlaku odborů a samotných pracovníků k růstu výdělků nevedla.
"Jsem přesvědčen, že právě naše kampaň Konec levné práce ukazuje cestu nebát se říci si o vyšší mzdu, spojit se v zájmu prosazení lepších životních a pracovních podmínek, být solidární s požadavky druhých a udělat něco pro sebe a pro lepší život," hlásá Středula.
Ačkoliv mzdy rostou rychlým tempem, podle Středuly to zatím není dostatečné. "Nemůžeme se uspokojit, protože rozdíl mezi českými mzdami a mzdami ve vyspělejších zemích je stále ještě zásadní," uvádí odborář.
Šéf odborářů Středula se nebojí ani toho, že by lidem kvůli tlaku na růst mezd hrozilo propuštění. Na dotaz čtenáře, zda nehrozí, že se trh přepálí, firmy nebudou schopny přidat svým zaměstnanců a začnou proto propouštět, odpověděl, že to u většiny společností nehrozí.
"Nemusíte se obávat, že by současný růst mezd v současné ekonomické situaci ČR nějak ohrožoval. Drtivá většina firem působících v ČR tvoří enormní hospodářský výsledek a v této situaci je velmi žádoucí, aby část přidané hodnoty, kterou tyto firmy vytvářejí, zůstala v rukou zaměstnanců prostřednictvím mezd," uvedl Středula.
Upozorňuje však na to, že aby se situace zaměstnanců zlepšila, musí se do toho zapojit osobně lidi uvnitř firmy. Reptat a nic nedělat k ničemu nepovede. "Cíle lepších mezd se nedá dosáhnout prostřednictvím principu chytat hada cizíma rukama. Těším se na spolupráci," odpověděl Středula na dotaz čtenáře, který se ptal, kdy odbory konečně přestanou "kecat" a začnou něco dělat.
V on-line chatu odpovídal Středula také na příklad na to, jaký je rozdíl při vyjednávání o mzdách mezi Českou republikou a Německem či jak by měly firmy přistupovat k odměňování cizinců, zaměstnávání agenturních pracovníků či vyjednávání o mzdách ve firmách vlastněných zahraničními majiteli.