Kanada se probouzí z marihuanového snu. Investoři na bublině prodělali miliardy

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
13. 10. 2019 18:07
Kanadští investoři se po roce od legalizování marihuany pro rekreační účely probouzí ze sna o snadném zbohatnutí. Během roku klesla hodnota deseti největších tamních producentů konopí o 57 procent, píše list Financial Post.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Legalizace konopí v Kanadě měla v zemi otevřít nové, dosud netušené investiční možnosti. Shodovali se na tom analytici i sami investoři, kteří věřili novým firmám, že dostatečně využijí potenciál odvětví. Po roce od legalizace se ovšem podle kanadského ekonomického deníku Financial Post (FP) sen změnil v noční můru.

Od legalizace užívání marihuany pro rekreační účely v Kanadě uběhne 17. října přesně rok. Během té doby deset největších tamních producentů konopí vygenerovalo svým investorům 57procentní ztrátu hodnoty akcií.

Hodnota samotné společnosti Tilray klesla o více než 14 miliard dolarů (328 miliard korun) z původních 18, firma Aurora Cannabis ztratila 6,8 miliardy dolarů z 13 miliard. Šest z deseti největších producentů konopí během roku přišlo o více než polovinu své hodnoty a například firma CannTrust Holdings z původního osmého místa v žebříčku ze seznamu vypadla.

Hodnota samotné společnosti rostla pouze u jediné firmy - Cronos Group -, přestože cena akcií, stejně jako u všech ostatních producentů, klesla.

"Ještě před samotnou legalizací ceny akcií samotných producentů rostly a slibovaly další masivní zhodnocení," řekl FP Chris Kerlow z investiční skupiny Richardson GMP. To se ovšem nestalo a podle Kerlowa se jen sotvakdy hodnota akcií producentů marihuany vrátí na hodnoty z loňského října.

Krize na obzoru

Podle Kerlowa bylo možné zachytit náznaky marihuanové bubliny již dříve. Během legalizace totiž byla hodnota celého řetězce firem, které v konopném byznysu působily, vyšší než celková hodnota na burze obchodovaných prodejců potravin.

"To nám říkalo, že lidé budou nakupovat konopí více než potraviny, a to se samozřejmě nemohlo stát," dodal Kerlow.

Bezprostředně po legalizaci 17. října začali mít producenti problém uspokojit poptávku zákazníků. Firmám rychle došly zásoby a to znamenalo dvě věci - zpoždění dodávek a zároveň nové a ještě agresivnější plány expanze.

Plány investorů ovšem překazil trh, který se rozvíjel pomaleji, než se čekalo. Lidé věřili, že marihuanu začnou nabízet lékárny, ovšem v současnosti je v celém Ontariu pouze 25 registrovaných prodejců konopí.

Do toho zájem zákazníků uměle snížil i stát, který zakázal reklamy a nařídil konopí prodávat v obalech bez grafických prvků.

Následky krize

Zástupci investičních skupin, které FP oslovil, nyní hledí na americký trh. Ten podle nich slibuje jistější výnos. Kritici investic do konopí nyní tvrdí, že se trh pouze srovnal a že se opět obchodují jen "produkty místo slibů".

S pesimismem ovšem nesouhlasí analytik GMP Robert Fagan, který poukazuje na jednoho z velkých kanadských producentů, firmu Hexo Corp, která v období od února do dubna v loňském roce vydělala 1,2 milionu dolarů, za stejné období v roce 2019 činily příjmy už 15 milionů dolarů.

Stejně tak se odrazila ode dna například firma Supreme Cannabis Company, která v roce 2018 prodělávala až pět milionů dolarů každé čtvrtletí, avšak v současnosti je v černých číslech. Přesto hodnota firmy na trhu od legalizace klesla na polovinu.

Celému odvětví se nevyhnuly ani skandály, které hrály do karet kritikům trhu. Například takzvaný CannTrust scandal, což bylo reklamní video společnosti CannTrust, ve kterém ředitel firmy Peter Aceto stál u místnosti plné konopí. Později vyšlo najevo, že právě této pěstírně chyběla potřebná licence od Kanadské zdravotnické inspekce.

Během následného vyšetřování inspektoři firmě zabavili tisíce kilogramů marihuany a firma sama pozastavila prodej svého zboží, dokud se celá záležitost neprošetří.

Podle Kerlowa tento skandál vrhá na celé odvětví špatné světlo. Poté co CannTrust přišla o některá státní povolení, ztratila hodnota akcií firmy desítky procent a investoři zjistili, jak snadno se dá na marihuaně prodělat.

Celá aféra, která se odehrála během letošního léta, zmírnila již tak slabé očekávání investorů před takzvanou druhou legalizací, která v zemi povolí marihuanu přidávanou do jídla a pití.

Někteří analytici, včetně Grega McLeishe z Mackie Research Capital, nyní obracejí svou pozornost na malé lokální producenty, kteří mají lepší šanci udržet si rovnoměrnou produkci než někteří marihuanoví obři. "Myslím si, že je to pryč," uzavřel McLeish příběh o marihuanové bublině v Kanadě.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy