Jandejsek: Česko má být proti rozpočtu EU, pokud se nesjednotí dotace

ČTK ČTK
8. 4. 2017 11:25
Staré členské státy podle nového ředitele Agrární komory Zdeňka Jandejska zničily české zemědělství svými dumpingovými dovozy, kterým nemohou čeští zemědělci konkurovat. V nové zemědělské politice EU po roce 2020 by proto neměl premiér Bohuslav Sobotka podpořit rozpočet unie, pokud se dotace nesrovnají. Loni české zemědělství dosáhlo zisku přes 20 miliard korun.
Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by neměl hlasovat pro rozpočet Evropské unie, pokud nebudou mít všechny členské státy podobnou výši národních dotací. Uvedl to nový prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek s poukazem na novou etapu evropské zemědělské politiky, která začíná po roce 2020.

K ČR by se podle Jandejska mohly přidat i další nové státy EU. Staré členské státy totiž podle něj zničily české zemědělství svými dumpingovými dovozy, kterým nemohou čeští zemědělci konkurovat. Ředitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov nahradil před třemi týdny v čele komory Miroslava Tomana.  

Rozpočet EU navrhuje Evropská komise, členské země a europarlament k němu zaujmou svá stanoviska. V případě států se rozhoduje takzvanou kvalifikovanou většinou, podpora je tedy potřeba nejméně od 16 zemí reprezentujících nejméně 65 procent obyvatel EU.

20 miliard zisku

Pokud se stanoviska Rady EU a parlamentu liší, hledá se kompromis, který následně musí obě instituce potvrdit. Český premiér tedy do práce na unijním rozpočtu přímo nezasahuje a vetovat jej nemůže.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl zisk v českém zemědělství loni meziročně o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun. Zemědělská produkce meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 129,3 miliardy Kč. Hodnota živočišné produkce se snížila o 0,2 procenta na 46,3 miliardy korun, hlavně kvůli poklesu cen mléka, drůbeže a vajec.

Jandejsek by však byl rád, kdyby se množství skotu, drůbeže a prasat vrátilo k úrovni, která byla v Česku po pádu socialismu. Tehdy podle něj dostávali zemědělci menší podpory, přesto dokázali z hektaru půdy více produkovat.

Podle údajů ČSÚ bylo na českém území v roce 1990 4,8 milionu prasat. V loňském roce pak 1,6 milionu kusů, jejich počet se snížil zhruba na třetinu. Jejich počty klesly pod čtyři miliony na začátku tisíciletí, pod tři miliony kusů pak v roce 2005.

Problém jsou prý skryté podpory

Peníze přerozdělované z EU jsou podle Jandejska redistribuované zhruba správně mezi jednotlivé členské státy, problémem jsou podle něj národní a krajské dotace, stejně tak "skryté podpory".

"Třeba v Rakousku každý, kdo zaměstná školáka, který přijde pracovat alespoň na pět let, dostane dotaci 250 000 korun na rok od ministerstva práce. A pokračujeme dál, odbytové organizace dostanou peníze, zpracovatelské organizace dostanou peníze. To je kolonizace východních zemí," řekl Jandejsek.

V rámci přerozdělování peněz by podmínil příjem zemědělských přímých dosud nárokových dotací, pocházejících z evropského rozpočtu, zatížeností půdy zvířaty. Ti, kteří by měli více krav nebo prasat, by dostávali více peněz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy