Supermarkety plné kečupu. Venezuelský režim se snaží maskovat potravinovou krizi

on on
15. 3. 2019 15:49
Režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se snaží maskovat problémy se zásobováním základními potravinami. Regály státního obchodního řetězce v Caracasu tak nechal naplnit kečupem a jinými nepočetnými pochutinami, kterých je na trhu dostatek. Obchod tak na první pohled působí "normálním" dojmem, přestože nakupujícího výběr rozhodně nepotěší.
Potravinovou kritzi v v Caracasu maskují kečupem. Je všude | Video: Reuters

Socialistický režim ve Venezuele už delší dobu balancuje na hranici naprostého ekonomického kolapsu. Obyvatelé se potýkají s výpadky elektřiny, které trvají i několik dní. Některé oblasti už nemají ani dodávky vody. Zahraniční média informují o potravinové krizi a ukazují prázdné regály tamních obchodů.

Argentinský novinář Joaquin Sanchez nyní natočil, jak vypadá nabídka v jednom ze státem vlastněných supermarketů v hlavním městě. V policích jsou vyrovnané lahve s kečupem, které jsou navíc rozestavěny tak, aby obchod působil jako plný zboží. Další potěmkinovskou stafáž pak hrají jiné trvanlivé potraviny, například kuchyňská sůl.

"Snaží se naplnit prázdné regály tak, aby to nevypadalo, že je zde nedostatek jídla," píše Sanches. Dodává, že v nabídce obchodů je jen několik výrobků a ceny jsou vysoké. Klip natočil novinář před měsícem.

Venezuela se už několik let potýká s hospodářskou krizí, za niž podle části analytiků do značné míry může řízená hospodářská politika Madurovy socialistické vlády.

Maduro odmítá zahraniční pomoc a z výpadků elektřiny dlouhodobě obviňuje Spojené státy. Vojáci věrní prezidentovi v únoru nevpustili do země nákladní vozy naložené americkými potravinami a léky. Do Venezuely mířila také loď s humanitární pomocí z Portorika. Portorický guvernér Ricardo Rossello však nařídil lodi se vrátit poté, co venezuelská válečná loď hrozila, že zahájí na plavidlo palbu.

Podle prezidenta země zahraniční pomoc nepotřebuje. Opakovaně tvrdí, že jde o intervenci Spojených států a Kolumbie se snahou svrhnout jeho režim.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy