Foto: Toaletní papír už nestojí 2 a půl milionu, Venezuela škrtla z bankovek pět "nepotřebných" nul

Foto: Toaletní papír už nestojí 2 a půl milionu, Venezuela škrtla z bankovek pět "nepotřebných" nul
Ještě minulý týden stál jeden kilogram rajčat na trhu v Caracasu pět milionů bolívarů, což v přepočtu není ani dvacet korun. Prezident Nicolás Maduro, který v čele socialistické země stojí už pátým rokem, se proto rozhodl škrtnout z venezuelských bankovek pět nepotřebných nul.
Své řešení enormní inflace, která podle odhadů Mezinárodního měnového fondu letos dosáhne milionu procent, ohlásil Maduro už koncem června. Výsledkem je, že jedna rolička toaletního papíru už nebude stát  2 600 000 bolívarů. Od pondělí za ni Venezuelané zaplatí jen 26 bolívarů.
To ale neznamená, že by byla levnější. O pět nul méně dostanou místní lidé i na výplatních páskách. To, že za margarín na obrázku nezaplatí tři miliony, ale jen třicet bolívarů, jejich situaci nezmění.
V podstatě jde jen o to, že se jim peníze zase vejdou do peněženky. Například za dámské vložky teď venezuelské ženy namísto 3 500 000 bolívarů zaplatí bolívarů jen 35.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Dan Poláček Simona Fendrychová, Dan Poláček
20. 8. 2018 14:59
V pondělí vyšly do oběhu nové bankovky venezuelského bolívaru, jejichž úkolem je poprat se s enormní inflací. Novou měnu, která je vázaná na kryptoměnu petro a kryjí ji zásoby ropy, prezident Nicolás Maduro představil na konci července. Jeho reforma spočívá v tom, že ze starých a v podstatě bezcenných bankovek "zmizelo" pět nul. Podle kritiků to je ale krátkodobé řešení. Při rychlosti růstu inflace se budou muset další nuly škrtat už za několik měsíců. Navíc cenu potravin, ani jejich nedostatek, stejně neovlivní. Měnová reforma pouze uvolní Venezuelanům místo v peněžence, na nákup nebudou muset chodit s krabicemi plnými peněz.
 

Právě se děje

před 50 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy