První kamion s pomocí z Brazílie projel do Venezuely, u hranic se shromáždily davy

Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2019 18:18
První kamion s humanitární pomocí z Brazílie projel do Venezuely. Na Twitteru to oznámil šéf opozice Juan Guaidó. Ten organizuje odjezd další části humanitární pomoci z Kolumbie. U hranic s touto zemí se shromáždily davy lidí, kteří přesvědčují armádu, aby navzdory rozkazům prezidenta Nicoláse Madura nechala pomoc projet.

Nákladní auta s pomocí, která čekají v Kolumbii u hraničního města Cúcuta budou vyložena na kolumbijské straně mostu Simóna Bolívara a pomoc bude dál přepravena lidským řetězem do Venezuely, oznámil podle agentury Reuters kolumbijský migrační úřad.

Humanitární pomoc organizuje šéf parlamentu Guaidó, kterého od ledna uznala dočasným prezidentem země padesátka zemí včetně Česka či USA.

Na kolumbijsko-venezuelské hranici se v sobotu shromáždily skupiny lidí, které svolala venezuelská opozice k masovým demonstracím. Chce tak dostat na svou stranu armádu a také zajistit, aby se do Venezuely dostala humanitární pomoc.

Část lidí se pokusila přejít hranici do Kolumbie a venezuelští vojáci proti nim použili slzný plyn, aby jim v tom zabránili. Zároveň však podle televize TV Venezuela už tři venezuelští vojáci do Kolumbie přeběhli.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy