Ve Venezuele se lidé bouří kvůli výpadkům proudu, demonstranti se střetli s policií

ČTK ČTK
9. 3. 2019 18:03
Demonstranti proti režimu venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se v centru Caracasu střetli s vládními silami, které kvůli očekávaným protestům obsadily řadu křižovatek. V metropoli, která se stejně jako řada míst v zemi od čtvrtka potýká s výpadkem elektrické energie, se mezitím podařilo dodávky elektřiny obnovit, metro ale nadále zůstává mimo provoz.
Protesty ve Venezuele
Protesty ve Venezuele | Foto: Reuters

Na třídě Victoria v centru hlavního města se protestující dav rozhněvaný výpadkem elektřiny a nedostatkem základních produktů v obchodech pokusil vytlačit policejní těžkooděnce se štíty. Policie se po několika potyčkách z místa podle agentury AP stáhla.

V ulicích Caracasu je kvůli ohlášeným demonstracím opozičního lídra Juana Guaidóa, kterého jako prozatímního prezidenta uznalo přes 50 zemí, zvýšený počet policistů a členů národní gardy. Své příznivce do metropole svolal také Maduro.

Maduro tvrdí, že za rozsáhlý výpadek proudu může sabotáž, za kterou stojí Spojené státy. Země, která má největší odhadované zásoby ropy na světě, z velké části spoléhá na hydroelektrárny. Dlouhodobě zanedbaná energetická infrastruktura včetně nádrží se ale často potýká s menšími výpadky, poznamenal portál BBC.

Guaidó nynější výpadek, který ještě více vyhrotil ekonomickou a politickou krizi v zemi, připsal na vrub korupci a neschopnosti Madurovy vlády.

Video: Nepokoje ve Venezuele? Není cesty zpět

Už to nemůže skončit jako v roce 2014 nebo v roce 2017, kdy demonstranti odešli z ulic a nějak se žilo dál, říká Martin Rey, který ve Venezuele žil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy