Venezuela zhasla. V zemi vypadla elektřina, Maduro viní USA z elektrické války

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2019 20:57
Většina oblastí Venezuely se stále potýká s nevídaně velkým výpadkem elektřiny, který tuto strádající zemi zasáhl ve čtvrtek. Bez proudu jsou již druhý den domácnosti, obchody, nemocnice i caracaské metro. Prezident Nicolás Maduro obvinil z výpadku elektřiny USA, americký ministr zahraničí Mike Pence v reakci uvedl, že do tmy uvrhla Venezuelu neschopnost Madurovy vlády. Kvůli výpadku energie vláda zrušila ve školách vyučování a oznámila, že lidé nemusejí do zaměstnání.
Výpadek elektřiny ve venezuelské metropoli Caracasu.
Výpadek elektřiny ve venezuelské metropoli Caracasu. | Foto: Reuters

"Prezident Nicolás Maduro zrušil dnes školu a pracovní den, aby umožnil obnovení dodávek elektrické energie, které způsobila válka imperialistů o elektřinu. Společně je porazíme," napsala na twitteru venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová. Místní obyvatelé se shodují, že podobně dlouhý výpadek proudu ještě nezažili.

Autoritářský prezident Maduro už ve čtvrtek označil kolaps dodávek elektřiny za sabotáž a "válku o elektřinu vedenou americkým imperialismem". "V této válce zvítězíme. Nikdo a nic nemůže porazit lid Bolívara a Cháveze," uvedl Maduro na twitteru s odkazem na národního hrdinu Simóna Bolívara a oblíbeného exprezidenta Huga Cháveze. Toho po jeho smrti v roce 2013 nahradil Maduro v prezidentském úřadu.

Pence v reakci uvedl, že výpadky energie, devastace země a hlad místního lidu jsou důsledkem neschopnosti Madurovy vlády. "Bez jídla, bez léků a nyní i bez světla. Další krok ale bude bez Madura," dodal Pence.

Spojené státy jsou v posledních týdnech nejsilnějším zastáncem venezuelské opozice a jejího lídra Juana Guaidóa, jehož v roli prozatímního prezidenta podporují i prostřednictvím sankcí vůči Madurovu režimu.

Washington nicméně oznámil, že americké firmy dostanou více času na to, aby ukončily své obchody se státní ropnou firmou PDVSA. Podle ministerstva financí se musí pravidlům podřídit do 10. května.

Guaidó označil výpadky energie za neschopnost "uzurpátora moci". "Sabotáž je krást peníze Venezuelanům, pálit jídlo a léky, ukrást volby," napsal dnes na twitteru pětatřicetiletý politik, jehož od ledna uznalo za dočasného prezidenta zhruba šest desítek zemí.

Mínil tím rovněž události z konce února, kdy Maduro nepustil do země humanitární pomoc a kdy jeho příznivci zapálili na hranicích s Kolumbií několik kamionů s pomocí.

Guaidó také uvedl, že vláda v roce 2009 vyčlenila 100 miliard dolarů na obnovu energetické infrastruktury. "A přesto jsme bez elektřiny, v zemi, která má největší zásoby ropy na světě," dodal Guaidó, který opakovaně kritizuje vládu za zpronevěru státních peněz.

Podle místního tisku postihl výpadek elektrického proudu všech 23 venezuelských států i hlavní město Caracas. Provládní televize VTV informovala, že se elektřinu podařilo opět dostat do téměř dvou desítek čtvrtí Caracasu a jeho předměstí, stejně jako do některých míst sousedního pobřežního státu Miranda.

Již téměř 24 hodin je však v metropoli mimo provoz metro a nefungují semafory. Město bylo paralyzované, zavřely se i obchody a lidé museli z práce domů pěšky. Zasaženo bylo i mezinárodní letiště u Caracasu.

Video: Nepokoje ve Venezuele? Není cesty zpět, lidem se žije každým dnem hůř a hůř, říká Rey

Už to nemůže skončit jako v roce 2014 nebo v roce 2017, kdy demonstranti odešli z ulic a nějak se žilo dál, říká Martin Rey, který ve Venezuele žil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy