Hypotéky dál zdražují, zájem o ně zatím nepolevuje. Na vyřízení úvěru se déle čeká

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
16. 6. 2021 0:00
Průměrná úroková sazba hypoték se po šesti měsících vrátila nad hranici dvou procent a podle expertů bude dál růst. Zájem o hypotéky přesto neklesá. Potvrdil to Fincentrum hypoindex, který dlouhodobě monitoruje situaci na hypotečním trhu. Banky nestíhají nápor zájemců, vyřizování smluv jim déle trvá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: OBLIQO DESIGN

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v květnu o osm bazických bodů na 2,06 procenta p. a. Nad hranicí dvou procent byla průměrná sazba naposledy v říjnu 2020.

"Data za květen potvrzují trend zvyšování úrokových sazeb. S ohledem na kroky bank v oblasti hypoték v posledních dvou měsících lze předpokládat, že tento růst bude nadále pokračovat," uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

V květnu zdražila hypotéky Česká spořitelna či skupina ČSOB. Ta navíc v červnu přidala další, letos již třetí zvýšení hypotečních sazeb. V dubnu sazby zvýšila Fio banka, Komerční banka, Creditas, Oberbank a v závěru měsíce Sberbank. 

"I přes zdražování zájem o hypotéky téměř neklesá. Odpovídá tomu jak objem poskytnutých hypoték, který byl v květnu 40,6 miliardy korun, tak i počet schválených úvěrů, který dosáhl téměř 13 tisíc," uvedl Jiří Sýkora.

Objem poskytnutých hypoték sice vzrostl oproti dubnu o 1,375 miliardy korun, za rekordním březnem ale zaostal o více než čtyři miliardy korun. Průměrná výše poskytnutého úvěru dosáhla 3 123 485 korun. Hodnota nemovitostí na českém trhu i nadále stoupá, lidé potřebují na pořízení bydlení tedy víc peněz než v minulosti. 

Citelné zdražování nemovitostí se promítlo už do celého Česka. "Lidé jsou teď ochotni koupit jakoukoliv nemovitost, a to i za nesmyslnou cenu. U nás se před rokem prodávaly garsonky maximálně za 1,7 milionu a nyní jsme realizovali prodej jedné z nich dokonce za 2,8 milionu korun," uvedl oblastní manažer společnosti Bidli pro Jihočeský kraj Pavel Dufek.

Na úvěr se čeká výrazně déle

Banky aktuálně dokončují uzavírání hypoték, které vycházejí ze silné březnové poptávky. "Ani další měsíce nepřinesly citelnější oslabení zájmu, banky proto budou mít hodně práce i na začátku léta. V posledních měsících se zásadně prodloužila průměrná doba vyřízení hypotéky. Tu se nyní budou snažit banky zkrátit, ale s ohledem na stále silnou poptávku to půjde jen velmi těžko. Průměrnou dobu vyřízení hypotéky se tak pravděpodobně bankám nepodaří zkrátit a bude spíše stagnovat," uvádí Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto.cz.

Hypoindex květen 2021
Hypoindex květen 2021 | Foto: Fincentrum

Na dlouhé čekání upozorňuje také finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamíru.cz. "Ještě na začátku loňského roku, pokud šlo při vyřizování úvěru vše hladce, nezabralo bankám sjednání hypotéky více než tři týdny až měsíc. V letošním roce je ovšem třeba počítat s mnohem delší dobou. Banky jsou stále zahlcené na všech úrovních - od zpracování vstupních žádostí o hypotéku přes odhady cen nemovitostí až po schvalování. Jen vstupní scoring zájemce o hypotéku nyní může trvat 14 dní až tři týdny, a to v závislosti na bance. Vyřízení hypotéky může nyní zabrat i dva měsíce, což je dvakrát déle, než bylo dříve obvyklé," varuje Hegrová. 

Kdy zvedne sazby centrální banka? 

Obavy z růstu inflace by mohly přimět bankovní radu České národní banky (ČNB) k letos prvnímu zvýšení základní úrokové sazby již na zasedání ve čtvrtek 17. června.

"Pokud k tomu nedojde, vzrostou sazby s velkou pravděpodobností v srpnu, kdy bude mít ČNB k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Základní sazby by v letošním roce měly postupně vzrůst ze současných 0,25 procenta na 0,75 procenta. To se s určitým zpožděním promítne i do cen hypotečních úvěrů," říká Sýkora, podle něhož by průměrná úroková sazba hypoték mohla na konci roku překročit hranici 2,5 procenta.

Podobně to vidí Marek Kříž. "K větším zásahům ze strany ČNB dojde pravděpodobně později, než se původně očekávalo. O to skokovější zdražování lze následně čekat v posledním kvartálu roku," říká Kříž.

Nová pravomoc centrální banky upravovat podmínky hypoték, kterou získala přijetím novely zákona o ČNB, naopak podle analytika trh výrazně neovlivní.

  Počet (v ks) Objem (v mld. Kč) Úroková sazba
Měsíc / Rok 2021 2020 2021 2020 2021 2020
leden 8380 6491 24,94 16,88 1,94 % 2,36 %
únor  9948 7092 29,91 18,59 1,93 % 2,42 %
březen 14 401 5503 44,72 13,84 1,94 % 2,45 %
duben 12 416 6744 39,18 17,85 1,98 % 2,39 %
květen 12 984 6203  40,6  16,49 2,06 % 2,3 %
červen 7621 20,95 2,21 %
červenec 7867 21,6 2,15 %
srpen 6868 19,17 2,11 %
září 7872 22,05 2,07 %
říjen 8800 25,21   2,02 %
listopad 9323 26,92   1,98 %
prosinec 9951 29,5 1,96

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy