Hamburgery mohou zdražit. McDonald´s bojuje s nedostatkem zaměstnanců i rostoucí cenou masa

Markéta Řeháková
26. 6. 2017 11:08
McDonald´s zvažuje zdražení v českých restauracích, bojí se ale ztráty zákazníků. Přestože tržby fastfoodového řetězce rostou, potýká se s rostoucími náklady na pracovní sílu a s vyšší inflací.
Poslední výrazné zdražení přišlo před pěti lety.
Poslední výrazné zdražení přišlo před pěti lety. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Síť rychlého občerstvení McDonald´s v Česku loni zvýšila tržby na 4,6 miliardy korun, což je zhruba o 200 milionů korun více než v předchozím roce. "Lidé díky dobré ekonomické situaci více utrácejí," říká finanční ředitelka českého McDonald´s Ivana Prosecká.

Stejně jako ostatní tuzemské podniky ovšem firma bojuje s nedostatkem pracovníků, řeší také rostoucí ceny potravin. Fastfoodový řetězec proto zvažuje zdražení, protože musí zvyšovat mzdy a reagovat na inflaci, která prodražuje výrobu hamburgerů. Bojí se ovšem ztráty zákazníků.

"Největším rizikem je vysoká zaměstnanost. Smysl našeho podnikání závisí na počtu pracovníků v našich restauracích, jejich nedostatek řešíme ve všech provozovnách," potvrzuje Prosecká.

Zatímco množství pracovní síly dostupné na trhu se výrazněji nemění, počet ekonomických příležitostí roste. Zaměstnavatelé nabízeli v květnu přes úřady práce rekordních 174 tisíc volných pracovních míst, na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru méně jak 1,8 uchazeče.

Prosecká odhaduje, že McDonald´s ve svých 95 restauracích postrádá dohromady asi 150 lidí na plný úvazek. Potřebuje také další brigádníky. Aby si firma udržela zaměstnance, láká je na zvyšování platů a zaměstnanecké benefity. Mzdy naposledy plošně zvedala na začátku letošního června - díky tomu se jí podařilo nabrat dostatek brigádníků alespoň na letní měsíce.

"Nejsložitější je získat zaměstnance přímo na pobočky. Většině lidí, kteří mají maturitu, se zdá práce v provozovnách podřadná. Abychom zaměstnance v restauracích udrželi, snažíme se jim nabízet například poziční růst," říká Prosecká.

Pokud McDonald´s nenajde pracovníky z Česka, zkusí to v zahraničí. "Rádi bychom přijímali pracovníky z Ukrajiny a dalších zemí. Tréninkové materiály máme připravené v různých jazycích," uvádí finanční ředitelka. Zaměstnávání Ukrajinců bude nyní jednodušší. Senát v červnu schválil novelu zákona o zaměstnanosti, díky níž mohou pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii zaměstnávat agentury práce, které je budou firmám půjčovat.

Náklady na výrobu hamburgerů zvyšuje i inflace. Celkový růst cen v Česku v květnu zrychlil meziročně na 2,4 procenta, nejvíce stoupají právě ceny potravin a nealkoholických nápojů. "Když upravujeme ceny, vždy k vývoji inflace přihlížíme. Cena surovin se zvyšuje, výrazně roste například u hovězího masa," říká finanční ředitelka.

Jejím úkolem je tedy najít způsob, jak se vyrovnat s růstem nákladů, a přitom udržet zákazníky. V McDonald´s nakupují podle posledního průzkumu agentury Nielsen Admosphere dvě třetiny české populace (průzkum probíhal na vzorku 513 uživatelů internetu starších patnácti let). V průměru za jednu návštěvu ve fastfoodu utrácejí 188 korun a na zvyšování cen jsou citliví.

"Nijak výrazně jsme nezdražovali od roku 2012. Tenkrát jsme zvedli cenu cheesburgeru o pět korun a řadu zákazníků tím ztratili," říká Prosecká. "Přestože roste průměrná částka, kterou zákazníci v našich restauracích utratí, potřebujeme, aby je navštěvovalo více lidí. Musíme tedy uspokojit i ty, kteří si přijdou jenom pro hamburger," vysvětluje. Případným zdražováním se nicméně bude McDonald´s v nejbližší době intenzivně zabývat.

O cenách navíc nerozhoduje jen centrální vedení, protože společnost řídí pouze 15 restaurací v Česku. Více než dvě třetiny patří franšízantům, kteří mají při rozhodování o cenách volnou ruku. "Chceme působit jako jednotná značka. Kvalita našich výrobků se neliší, ale nemůžeme licenčním partnerům mluvit do organizačních záležitostí. Pokud se tedy rozhodnou, že zdraží, neovlivníme to. To je také důvod, proč jsou ceny v jednotlivých restauracích rozdílné," vysvětluje Prosecká.

S poklesem návštěvnosti se McDonald´s výrazně potýkal na americkém trhu. Společnost na to začátkem roku reagovala zavedením rozvážek jídla do domu. Novinku od června testuje už i v Evropě. První rozvážky si mohou objednat lidé ve Velké Británii a ve Francii. Do Česka se rozvozy podle Prosecké dostanou do nejpozději do dvou let, stejně jako možnost objednávání jídla z mobilního telefonu.

McDonald´s v Česku nyní láká na novou podobu prodejen. Cílem je garantovat čerstvost pokrmů, protože jídlo se začíná připravovat až v okamžiku, kdy si ho zákazník objedná. Podle Prosecké začal McDonald´s také vyrábět některé produkty pouze z českého masa a nabízí lidem možnost nahlédnout pomocí internetu do virtuální kuchyně společnosti, kde najdou informace o složení produktů a původu surovin.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy