Foto: Poslední Priory v Česku. Baťův obchodní dům ve Zlíně prošel radikální proměnou

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Společnost HP Tronic bude v nově otevřeném obchodním domě provozovat také takzvanou Bistrotéku (gastronomický koncept zahrnující restauraci, kavárnu s cukrárnou a bar) a relaxační centrum. Výhledově je v budově v plánu otevření hotelu. "Zahájení prací na projektu wellness hotelu předpokládáme v roce 2019," říká Daniel Večeřa, generální ředitel skupiny HP Tronic. "Náklady na vybudování sídla firmy a Bistrotéky Valachy dosáhnou bezmála 100 milionů korun," shrnuje Večeřa.
Budova obchodního domu, historicky druhého ve Zlíně, byla dokončena v roce 1932 staviteli obuvnické firmy Baťa. Na jeho návrhu se podle odborných zdrojů podílel Baťův dvorní architekt František Lydie Gahura. Obchodní dům byl v tehdejším Československu prvním, který zavedl jezdící schody. Reklama na jeho fasádě tehdy lákala lidi k nákupům slogany jako Navštivte nás − za málo peněz mnoho nakoupíte. Nakupovat se do něj jezdilo ze širokého okolí i za minulého režimu, kdy byl součástí řetězce obchodních domů Prior.
Jeho význam však poslední dvě dekády s výstavbou supermarketů a moderních nákupních center postupně upadal. Zkušenosti ukazují, že nákupní centra fungují nejlépe, když mají maximálně dvě patra obchodů, do nejvyššího třetího se pak typicky umisťuje stravování.
Historická budova byla v 70. letech minulého století znehodnocena necitlivými úpravami. V průběhu rekonstrukce se rovněž ukázalo, že stav stropů neodpovídá původní technické dokumentaci. Investor je proto musel vyztužit ocelovými pruty a tím posílit statiku budovy. Přibližně 90 procent prostor v budově je pronajatých, volných je jen několik obchodních jednotek v prvním patře. Podle předpokladů dosáhnou celkové náklady na rekonstrukci objektu kolem půl miliardy korun.
Foto: Martina Marečková
Jana Králová, Martina Marečková
Aktualizováno 20. 9. 2018 6:08
Na konci října se po více než roce trvající rozsáhlé rekonstrukci otevře obchodní dům ve Zlíně. Do měsíce začne přestavba i v Kroměříži. Podívejte se na poslední zbylé obchodní domy Prior v proměnách času.
 

Právě se děje

Další zprávy