Nezaměstnanost je nejnižší za 20 let. Rekordní je i počet volných pracovních míst

Ekonomika Ekonomika
8. 12. 2017 9:45
Úřady práce ke konci listopadu evidovaly 265 469 uchazečů o zaměstnání. To je o 97 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá 1,2 uchazeče, zatímco před třemi lety jich bylo téměř devět.
Zaměstnanec - nedostatkové zboží. (ilustrační foto)
Zaměstnanec - nedostatkové zboží. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Počet volných míst, která firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl v listopadu na 213 790, což je nový rekord v historii České republiky. Oproti loňskému listopadu jich přibylo 78 500. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 97 tisíc na 265 469 lidí. Jde o nejnižší listopadovou hodnotu od roku 1997, kdy úřady práce evidovaly 362 800 nezaměstnaných. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, je 242 499.

Mapa nezaměstnanosti v okresech, leden 2017.
Mapa nezaměstnanosti v okresech, leden 2017. | Foto: Úřad práce ČR

Podíl nezaměstnaných osob v listopadu klesl na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. Před rokem to byla 4,9 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,2 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (8,8), Ústí nad Labem (5,5), Jeseník (5,2), Znojmo (4,9), Most (4,8), Bruntál (4,4), Děčín (3,8), Hodonín (3,6), Sokolov a Opava (oba 3,4).

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí okresy Karviná (8,1 %), Most, Ostrava-město a Ústí nad Labem, naopak nejnižší Rychnov nad Kněžnou (1,2 %) a Praha-východ (1,3 %).

Nejvyšší nezaměstnanost v listopadu 2017:

okres

podíl nezaměstnaných

Karviná

8,1 %

Most

7,5 %

Ostrava-město

6,7 %

Bruntál

6,1 %

Ústí nad Labem

5,9 %

Chomutov

5,8 %

Znojmo

5,8 %

Jeseník

5,5 %

Hodonín

5,5 %

Děčín

5,3 %

Nejnižší nezaměstnanost v listopadu 2017:

okres

podíl nezaměstnaných

Rychnov nad Kněžnou

1,2 %

Praha-východ

1,3 %

Jindřichův Hradec

1,8 %

Praha-západ

1,8 %

Pelhřimov

1,8 %

Benešov

1,8 %

Jičín

1,9 %

Cheb

1,9 %

Plzeň-jih

2,0 %

Domažlice

2,0 %

Obecně měli zaměstnavatelé v listopadu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky. "Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V evidenci uchazečů o zaměstnání byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v listopadu 42,9 roku. Lidé nad 50 let věku se na celkové nezaměstnanosti podílejí více než třetinou (36,6 procenta). Téměř dvě pětiny (36,4 procenta) z celkového počtu uchazečů hledají práci déle než rok.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků, pracovníků v gastronomii, zedníků, kamnářů či dlaždičů," upřesňuje Beránková.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí více než polovinou (52,5 procenta), osoby se zdravotním postižením pak 17,1 procenta.

Nezaměstnanost v Česku zůstává dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu dosahovala v říjnu 2,7 procenta.

Nezaměstnanost v EU k říjnu 2017
Nezaměstnanost v EU k říjnu 2017 | Foto: Eurostat
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy