Bitcoiny mají 70 rizik, včetně financování terorismu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2014 21:02
Úřad formuloval rizika, která hrozí uživatelům bitcoinů, pokud nepočkají na regulaci trhu s touto měnou.
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Banky v Evropské unii by neměly nabízet zákazníkům účty ve virtuálních měnách, jako je bitcoin, dokud nebudou platit regulační ochranná opatření. Doporučil to ve své studii Evropský bankovní úřad (EBA), současně předložil návrh těchto opatření.

V EU bude muset vypracovat oficiální návrh regulace virtuálních měn Evropská komise. Mluvčí komisaře pro finanční služby Michela Barniera uvedla, že komise se začne touto otázkou brzy zabývat.

"Je naprosto nezbytné začít s řešením této věci rychle. Možnosti praní špinavých peněz a financování terorismu jsou zde příliš velké, než aby se daly ignorovat," řekla Barnierova mluvčí Chantal Hughesová.

Bitcoin je nejznámější ze zhruba 200 počítačově vytvořených měn. V oběhu je od roku 2009 a jeho obliba roste a stále více obchodníků umožňuje platit zákazníkům za zboží a služby touto měnou.

Virtuální měny na rozdíl od běžných měn nejsou podporované centrální bankou nebo vládou a velká pozornost se na ně zaměřila zvláště po únorovém krachu burzy Mt. Gox, při kterém se z účtů zákazníků ztratily bitcoiny v odhadované výši 650 milionů dolarů, tedy v přepočtu 13,1 miliardy korun.

70 rizik pro uživatele bitcoinů

Podle EBA mají její návrhy zmírnit rizika, která vznikají ze vzájemného působení systému virtuální měny a regulovaných finančních služeb. Studie EBA odhalila více než 70 rizik pro uživatele a účastníky trhu a finanční systém. Je mezi nimi i praní špinavých peněz a další finanční kriminalita či používání virtuální měny na neregulovaných trzích.

Mezi novými pravidly je mimo jiné to, aby burzy s virtuální měnou musely mít vlastní kapitál. V případě, že by zkrachovaly, jako Mt. Gox, by tak existovaly prostředky, které by zmírnily ztráty klientů.

EBA je zvláště znepokojena tím, že nad měnou má kontrolu skupina takzvaných "razičů", kteří uvolňují novou měnu na internet, a obává se, že tak mají možnost blokovat transakce, pokud chtějí. Podle úřadu je třeba přijmout pravidla tak, aby vytvořený systém virtuální měny nebylo možné měnit z rozmaru někoho jenom proto, že má dostatečnou počítačovou sílu.

Kdo bude zodpovídat?

Starosti dělá úřadu také to, že tvůrci měny, plátci a příjemci mohou zůstat v anonymitě. Nelze tak zaručit finanční životaschopnost účastníků na trhu a internetovou bezpečnost. Je potřeba rovněž zajistit, aby peníze zákazníků byly drženy odděleně, a EBA požaduje rovněž zřízení subjektů, které by byly za každou virtuální měnu zodpovědné.

EBA dodala, že celosvětový počet denních transakcí ve virtuálních měnách zatím nikdy nepřekonal 100 tisíc, zatímco jen v Evropě se denně uskuteční 295 milionů běžných plateb.

Doposud neexistuje žádný globální koordinovaný přístup k regulaci virtuálních měn. Plán EBA je tak vůbec prvním všeobecným návrhem. Žádná země však zatím nedala virtuální měně status zákonného platidla. Bankovní regulátoři všech 28 zemí EU doporučení EBA schválili, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy