Milionové dotace, linka žádná. Nákladně opravené budějovické letiště hledá využití

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 1. 2021 10:30
Kraj a město investovaly do areálu budějovického letiště už přes miliardu korun. Loni dal kraj firmě další dotaci 75 milionů Kč na provoz, letos to bude podobné. Přestože se v plánech hovořilo o linkách do Číny či Dubaje, zatím na jih Čech nelétá jediná. Provoz funguje zejména díky letecké škole, budovy se pronajímají.
Jihočeské letiště České Budějovice
Jihočeské letiště České Budějovice | Foto: ČTK

Letiště České Budějovice zaznamenalo loni 11 269 pohybů, vzletů a přistání, nejvíc za dobu provozu. Areál hodně využívají letecké školy k výcvikovým letům. Letiště podalo žádost na Úřad pro civilní letectví, aby mohlo poskytovat navigační službu AFIS podle evropských norem. V budoucnu chce společnost přijmout IT specialisty, kvůli možným kybernetickým útokům.

Předloni evidovalo letiště 4214 pohybů. Loni ho víc využily letecké školy, také večer a v noci, což umožnil zkušební provoz nové světelné techniky na vzletové a přistávací dráze. "Naučily se sem létat letecké školy z Brna nebo z Benešova, pro ně je letiště ideál. Dlouhá dráha 2,5 kilometru, široká 45 metrů, a to, že se instaloval světelný systém, je vede k večerním letům, za snížené viditelnosti," řekl náměstek ředitele letiště Robert Kala.

V roce 2019 mělo letiště tržby 15,5 milionu a provozní zisk 1,5 milionu. Tržby pokryly 26 procent provozních nákladů. Vyplývá to z výroční zprávy. Za loňský rok budou výsledky podle Kaly podobné. Kraj jako jediný akcionář dal loni firmě dotaci 75 milionů Kč na provoz, letos to bude podobné.

"Chtěli bychom se letos ještě víc otevřít pro letecké školy, velikost letiště, vybavení a to, jak je připravený personál, se nabízí. Velkou výhodou je také možnost provozovat noční lety, řada pilotů to potřebuje k licencím. A chtěli bychom víc ukázat podnikatelům z jihočeského regionu, jak moc je letiště užitečné, možná ani nevědí, jak by ho mohli využít pro svá obchodní jednání," řekla mluvčí letiště Martina Vodičková.

Letiště, které je od června 2019 ve zkušebním provozu, pracuje na tom, aby mohlo poskytovat navigační službu AFIS podle evropských norem. Loni v prosinci podalo žádost na Úřad pro civilní letectví, vyřízená by měla být do března. Letiště tak bude moci poskytovat letové informační služby.

Letiště, které teď může přijímat proudové letouny do rozpětí křídel 24 metrů, má 68 zaměstnanců. Kvůli dopadům pandemie koronaviru jim letos nezvýšilo platy. V budoucnu přijme IT specialisty kvůli možným kybernetickým útokům. Pandemie zkomplikovala i plán zahájit obchodní leteckou dopravu: letiště je připravené, kvůli nákaze se ale málo létá.

Bývalé vojenské letiště zabírá 320 hektarů, stojí tam asi 150 budov. Nemovitosti vlastní Jihočeský kraj. V horním areálu pronajímá všechny budovy, jež mohou sloužit jako sklady. Dolní je poničený, některé budovy, jako nafukovací halu nebo ubytovnu vojáků, je podle Kaly nutné zbourat.

Kraj a město investovaly do areálu přes miliardu Kč. Loni koupil kraj od města České Budějovice jeho padesátiprocentní akciový podíl za 6,5 milionu, stal se tak jediným akcionářem. V ČR je pět veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem - v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy