Do otevřených hobbymarketů zamířily davy, tvoří se fronty. Zvládáme to, tvrdí obchody

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2020 16:59
Do hobbymarketů, které mohou být po nucené odstávce od čtvrtka otevřené veřejnosti, přicházeli zákazníci hned od rána. Podle oslovených prodejců provoz se zvýšenými hygienickými předpisy fungoval bez komplikací, lidé byli ukáznění, přicházeli v rouškách a dodržovali mezi sebou bezpečnostní dvoumetrové odstupy. Na sociálních sítích ovšem uživatelé zmiňují dlouhé fronty.
Před Velikonocemi se otevřely hobbymarkety, okamžitě je zaplnili zákazníci (11. dubna 2020)
Před Velikonocemi se otevřely hobbymarkety, okamžitě je zaplnili zákazníci (11. dubna 2020) | Foto: ČTK

Například do prodejen Hornbach lidé přicházeli už po sedmé ranní. "Hned po otevření jsme zaznamenali pravidelně přicházet první zákazníky. Děkujeme jim za to, že svou návštěvu nenechávají na běžné špičky a rozprostřou ji do celého dne. Očekáváme, že tomu tak bude až do 20:00, kdy zavíráme," uvedl pro Aktuálně.cz ředitel společnosti Hornbach pro Českou republiku a Slovensko David Kolář.

Přesný počet zákazníků podle něj hobbymarket neeviduje. Dle odhadů z prodejen ale počet návštěvníků ve čtvrtek nepřekročil standardní víkendový provoz. Poptávka je podle něj po sortimentu napříč nabídkou, od zahrady a železářství po stavebniny.

V případě dodržování opatření nenastaly podle Koláře problémy. "Opatření jsme měli dostatečně připravená a otestovaná již při velkoobchodním prodeji našim Profi zákazníkům, pro které bylo otevřeno. Situaci nadále sledujeme, přijímáme podněty a reagujeme na ni dle potřeby," řekl dále.

Uživatelé na sociálních sítích ovšem tvrdí, že dlouhé fronty se stojí byť jen na parkoviště. "Prý se čeká 30 min cca 1 km, aby najeli do Hornbachu," píše jeden z uživatelů na síti Twitter. "Prý totálně narvanej Hornbach… Fronty 50 metrů," dodává.

Hobbymarket vysvětluje, že pokud se někde dočasně fronta vytvoří, je to především v důsledku dodržování dvoumetrových rozestupů.

Obavy z velké návštěvnosti přitom sdílela řada uživatelů na facebookovém profilu Hornbachu již ve středu. "To vám nezávidím to lidi vezmou útokem," uvádí jeden z uživatelů. "By mě zajímalo, jak chtějí dodržovat ty rozestupy," píše další s obavou, že pokud se lidé o otevření dozvědí, bude v prodejnách "hlava na hlavě". "Dneska totální masakr Brno," komentuje jiná uživatelka aktuální návštěvnost po otevření.

Kolář připomněl, že Hornbach bude mít otevřeno i v příštích dnech. "Zároveň bychom zákazníky chtěli informovat, že svou návštěvu mohou provést i v pátek, sobotu a neděli před Velikonoci," dodal. O Velikonočním pondělí bude zavřeno.

Kromě hobbymarketů, prodejen a servisů kol mohou ode dneška fungovat také stavebniny nebo zámečnictví. Od příštího týdne by vláda mohla přikročit k dalšímu uvolňování opatření ustanovených kvůli zamezení šíření koronaviru. Expertní týmy by spolu s epidemiology měly podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) připravovat přes víkend režim otevírání prodejen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy