Koupili od developera byt, teď mu brání v další výstavbě. Firmy bojují s vlastními klienty

Adam Váchal Adam Váchal
20. 3. 2017 11:20
Stále více developerských společností se setkává s případy, kdy se proti stavbě odvolá klient, který si v projektu koupil byt. Developeři si za komplikaci mohou do jisté míry sami. V minulých letech v rámci svých projektů často ignorovali názor veřejnosti. Nyní se situace začíná měnit. Cestou, jak předejít tomu, aby se proti projektům odvolávali přímo kupci bytů, je nebudovat bytové domy na etapy. To je však finančně náročné.
Trable na Žižkově. Metrostav Development v projektu Na Vackově narazil na odpor lidí, kteří si koupili byt v první fázi stavby. Postavili se proti dalším budovám
Trable na Žižkově. Metrostav Development v projektu Na Vackově narazil na odpor lidí, kteří si koupili byt v první fázi stavby. Postavili se proti dalším budovám | Foto: Metrostav

Praha - Když chtěla společnost Metrostav Development zahájit další etapu svého rezidenčního projektu na pražském Žižkově, narazila na odpor. K překvapení firmy se proti projektu s názvem Na Vackově postavili její vlastní klienti, kteří si koupili byty v již dokončené předchozí etapě. Nelíbilo se jim narušení krajinného rázu dalšími budovami. "S argumenty jsme se vypořádali, nicméně nás tato komplikace ve výstavbě zdržela," říká obchodní ředitel společnosti Ondřej Buršík.

S podobnou situací se přitom setkává stále více developerských společností. Mezi ně patří například Finep či Ekospol. "Stává se nám to pravidelně u většiny projektů, přestože všechny klienty o výstavbě dalších etap informujeme, a to i v kupní smlouvě. Konkrétně jsme se s tímto přístupem setkali například u našeho velkého projektu Boloňská, kde klienti blokovali výstavbu poslední etapy," popisuje šéf Ekospolu Evžen Korec.

Podle předsedy Asociace developerů Tomáše Kadeřábka si však developeři v Praze mohou za časté protesty lidí a občanských sdružení do velké míry sami. V minulosti své projekty budovali většinou bez diskuse s veřejností či spolupráce s úřadem městské části. V Praze pak vznikaly projekty, které se lidem nelíbily, což vyvolalo nedůvěru vůči novým stavbám.

"V posledních dvou letech se začíná přístup developerů měnit," míní Kadeřábek s tím, že pro stavební firmy je tato změna nezbytná. Příklad, jak by do budoucna mohla spolupráce mezi developery a městskou částí vypadat, předvedla například společnost Skanska Reality. Ta loni uskutečnila veřejnou debatu s obyvateli Modřan o budoucí podobě tamního cukrovaru. Šlo vůbec o první případ, kdy developer v Praze pořádal veřejnou debatu ještě před zahájením samotného projektu.

Také další společnosti si začínají roli veřejné diskuse s obyvateli uvědomovat. "Musíme komunikovat s veřejností, bez toho to nejde," říká šéf KKCG Real Estate Petr Pujman.

Zmíněná diskuse však není samospásná. Stačí, aby se proti projektu postavila hrstka odpůrců a ti mohou stavbu blokovat měsíce i roky. Umožňuje jim to současný stavební zákon, který dává odpůrcům staveb širokou škálu možností, jak proti projektu podávat námitky a případně se následně odvolat. Ministerstvo pro místní rozvoj proto připravuje novelu zákona, díky němuž by se odpůrci mohli ke stavbě vyjádřit v rámci takzvaného sloučeného řízení pouze jednou. Tím by se mělo výrazně urychlit rozhodování o budoucí výstavbě.

Ani změna zákona však nemůže vyřešit problém, s nímž se v poslední době firmy potýkají − s protesty vlastních klientů proti navazujícím etapám. "Jedinou cestou pro developery je nestavět projekty na etapy a budovat vše najednou," tvrdí Buršík z Metrostavu.

To však není u mnoha projektů proveditelné kvůli financování. Rozfázování projektu umožňuje developerovi platit postupně a peníze na výstavbu dalších etap doplňovat z prodeje předchozích. To je nezbytné především u velkých projektů, u kterých se cena výstavby pohybuje v miliardových částkách.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy