Daňový podvod za 500 milionů korun. Firmy neodváděly DPH, finanční správa si pomohla exekucemi

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2015 13:47
Firmy obchodovaly mezi několika státy EU, v Česku požadovaly vyplacení nadměrného odpočtu od státu. Podvodu se účastnily i firmy s ročním obratem v řádech miliard korun, vlastněné zahraničními osobami, řekl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva financí. Předmětem obchodů byly mimo jiné komodity obchodované na energetických trzích.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha – Daňový podvod za téměř půl miliardy korun odhalila finanční správa, které se zároveň i podařilo celou sumu od zapojených firem vybrat. Jde o další z řady takzvaných karuselových podvodů na dani z přidané hodnoty.

"Pro účely daňového podvodu došlo k vytvoření umělého řetězce osob z několika členských států EU, mezi kterými docházelo k prodeji zboží tak, aby ho finanční správy jednotlivých států neodhalily. Mezi dotčenými členskými státy byly například i Německo a Dánsko," řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Česko sehrálo v celém případu podle ministerstva financí zásadní roli, když se zde nacházela jedna z firem, která nepřiznala a neodvedla daň z uskutečněných plnění. Další firmy se sídlem v Česku pak požadovaly vyplacení nadměrného odpočtu od státu.

"Podvodu se účastnily i subjekty s ročním obratem v řádech miliard korun, vlastněné zahraničními osobami," řekl bez dalších podrobností Žurovec. "Správci daně zahájili daňové kontroly a provedli zajišťovací exekuce, přičemž celou částku chybějící daně vybrali," dodal mluvčí.

Firmy podle ministerstva obchodovaly ve velkých sumách a velmi rychle, řádově se jednalo až o stovky milionů korun měsíčně. Předmětem obchodů byly mimo jiné komodity obchodované na energetických trzích.

"V boji proti karuselovým podvodům by nám výrazně pomohlo širší uplatnění metody reverse charge, o které usilujeme na poli Evropské komise. I tato komodita, s níž se podvodníci snažili připravit stát o půl miliardy, je na seznamu těch, kde bychom rozšíření tohoto režimu uvítali," řekl ministr financí Andrej Babiš.

Dalších 170 milionů navíc

Finanční správa zároveň v rámci letošní kontrolní akce zaměřené na transakce mezi členy nadnárodních skupin, takzvané převodní ceny, získala od firem 170 milionů korun více na dani.

O zahájení akce zaměřené na správnost nastavení převodních cen mezi personálně nebo majetkově spojenými firmami informovala finanční správa v únoru letošního roku. Cílem akce je především zabránit možným daňovým únikům, kdy si spřízněné firmy ve vzájemných transakcích upravují ceny tak, aby zdanitelný zisk plynul do země s nižší mírou zdanění.

Kontroly prováděl a bude provádět i příští rok Specializovaný finanční úřad. Ten se soustřeďuje na správu daní u firem s ročním obratem nad dvě miliardy korun, banky, pojišťovny a další finanční instituce.

Podle generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka se v případě kontrol podařilo finanční správě navýšit jedné firmě daňovou povinnost o 90 milionů korun. "Další firmy v rámci akce podaly dobrovolně dodatečná přiznání, což vedlo k navýšení příjmů o dalších 80 milionů korun," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy