Obří podvod s DPH: Pomůže kontrolní hlášení, věří Babiš

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 2. 9. 2015 12:13
Firmy při řetězových obchodech s drahými kovy připravily stát o 4,5 miliardy korun. Stát z toho zachránil zhruba 400 milionů.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rekordní případ krácení daně z přidané hodnoty odhalila finanční správa. Při kontrolách dvou firem zjistila, že při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku firmy neoprávněně získaly na takzvaných vratkách daně 4,5 miliardy korun. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení.

"Stát 4,5 miliardy bohužel nedostane, protože ten únik je v podstatě na bílých koních. Zachráněno bylo 160 milionů korun. Současně subjekty žádaly vratku zhruba čtvrt miliardy, kterou nedostanou," konkretizoval důsledky podvodu ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček v České televizi.

Firmy daň neodváděly při řetězových obchodech s drahými kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Obchody se uskutečňovaly zejména v České republice, dále pak v Německu, Saúdské Arábii, Turecku a na Slovensku. Firmy si podle Petlachové počínaly tak, aby jejich činnost nevzbudila pochybnosti správce daně a nadměrné odpočty mohly čerpat dlouhodobě.

"Jména firem nelze zveřejnit. Nelze zveřejnit ani jména lidí, kteří nás okradli. Poprosil jsem pana Janečka, aby připravil návrh na změnu zákona," řekl k případu ministr financí Andrej Babiš. Šéf finanční správy pak potvrdil, že na návrhu nového znění začal pracovat. "Chceme změkčit mlčenlivost finanční správy. Žádají nás o to i zástupci měst, kteří chtějí znát neplatiče daní z nemovitostí," řekl Janeček.

Finanční správa kontrolovala zdaňovací období od ledna 2011 do loňského března. Částku, o kterou byla daň zkrácena, úřady doměřily k zaplacení. Při takzvaných karuselových podvodech se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. "Stát tak vydává, ale nedostává," shrnula mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová s upozorněním, že jde o zjednodušený popis karuselového podvodu.

"Firmy si mezi sebou vytvořily velmi propracovaný a hlavně proměnlivý podvodný obchodní řetězec. Bylo nutné prošetřit téměř 120 článků tohoto řetězce, což se správci daně podařilo za necelý rok prováděných složitých řízení," uvedl Janeček.

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly podle mluvčí jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH, tedy peníze, o které firmy připravily státní pokladnu.

Babiš připomněl, že ministerstvo financí již prosadilo na příští rok v podobě kontrolních hlášení pro plátce DPH. "Kontrolní hlášení rovnou rozkryje schéma karuselového obchodu. Zrychlí to celý proces odhalení podvodu a stát bude mít naději, že dostane zpět větší část peněz," dodal Janeček.

Proti kontrolnímu hlášení ale protestují třeba zástupci malých a středních podnikatelů. "Bez skutečně sofistikovaného systému hrozí, že správce daně nebude moci získaná data kvalitně zpracovat, analyzovat a následně využít, a kontrolní výkaz bude pouze zbytečnou administrativní zátěží pro plátce DPH," namítala na začátku roku 2015 například místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podnikatelů ČR Pavla Břečková. Podobnými argumenty proti nové povinnosti, která na podnikatele čeká od příštího roku, vystupují také zástupci pravicové opozice.

Podle Babiše státní pokladna přijde na karuselových podvodech s DPH ročně o zhruba 90 miliard korun, což je zhruba 22 procent z celkového ročního inkasa této daně.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy