Obří podvod s DPH: Pomůže kontrolní hlášení, věří Babiš

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 2. 9. 2015 12:13
Firmy při řetězových obchodech s drahými kovy připravily stát o 4,5 miliardy korun. Stát z toho zachránil zhruba 400 milionů.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rekordní případ krácení daně z přidané hodnoty odhalila finanční správa. Při kontrolách dvou firem zjistila, že při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku firmy neoprávněně získaly na takzvaných vratkách daně 4,5 miliardy korun. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení.

"Stát 4,5 miliardy bohužel nedostane, protože ten únik je v podstatě na bílých koních. Zachráněno bylo 160 milionů korun. Současně subjekty žádaly vratku zhruba čtvrt miliardy, kterou nedostanou," konkretizoval důsledky podvodu ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček v České televizi.

Firmy daň neodváděly při řetězových obchodech s drahými kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Obchody se uskutečňovaly zejména v České republice, dále pak v Německu, Saúdské Arábii, Turecku a na Slovensku. Firmy si podle Petlachové počínaly tak, aby jejich činnost nevzbudila pochybnosti správce daně a nadměrné odpočty mohly čerpat dlouhodobě.

"Jména firem nelze zveřejnit. Nelze zveřejnit ani jména lidí, kteří nás okradli. Poprosil jsem pana Janečka, aby připravil návrh na změnu zákona," řekl k případu ministr financí Andrej Babiš. Šéf finanční správy pak potvrdil, že na návrhu nového znění začal pracovat. "Chceme změkčit mlčenlivost finanční správy. Žádají nás o to i zástupci měst, kteří chtějí znát neplatiče daní z nemovitostí," řekl Janeček.

Finanční správa kontrolovala zdaňovací období od ledna 2011 do loňského března. Částku, o kterou byla daň zkrácena, úřady doměřily k zaplacení. Při takzvaných karuselových podvodech se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. "Stát tak vydává, ale nedostává," shrnula mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová s upozorněním, že jde o zjednodušený popis karuselového podvodu.

"Firmy si mezi sebou vytvořily velmi propracovaný a hlavně proměnlivý podvodný obchodní řetězec. Bylo nutné prošetřit téměř 120 článků tohoto řetězce, což se správci daně podařilo za necelý rok prováděných složitých řízení," uvedl Janeček.

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly podle mluvčí jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH, tedy peníze, o které firmy připravily státní pokladnu.

Babiš připomněl, že ministerstvo financí již prosadilo na příští rok v podobě kontrolních hlášení pro plátce DPH. "Kontrolní hlášení rovnou rozkryje schéma karuselového obchodu. Zrychlí to celý proces odhalení podvodu a stát bude mít naději, že dostane zpět větší část peněz," dodal Janeček.

Proti kontrolnímu hlášení ale protestují třeba zástupci malých a středních podnikatelů. "Bez skutečně sofistikovaného systému hrozí, že správce daně nebude moci získaná data kvalitně zpracovat, analyzovat a následně využít, a kontrolní výkaz bude pouze zbytečnou administrativní zátěží pro plátce DPH," namítala na začátku roku 2015 například místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podnikatelů ČR Pavla Břečková. Podobnými argumenty proti nové povinnosti, která na podnikatele čeká od příštího roku, vystupují také zástupci pravicové opozice.

Podle Babiše státní pokladna přijde na karuselových podvodech s DPH ročně o zhruba 90 miliard korun, což je zhruba 22 procent z celkového ročního inkasa této daně.

 

Právě se děje

Další zprávy