Humorem proti daňovým únikům. Úřady chtějí šířit osvětu mezi lidmi komiksem

Ekonomika Ekonomika, Lenka Filipová
18. 11. 2015 13:43
Upozorňovat na dopady a problematiku daňového krácení a postupy podvodníků má komiks, jehož hlavní postavou je fiktivní podvodník Daněk Krátil. Snahou ministerstva je apelovat na běžné občany, kteří se proti daňovým podvodům mohou bránit například vyžadováním daňových dokladů či nepřijímáním nabídek práce načerno.
Komiks s Daňkem Krátilem.
Komiks s Daňkem Krátilem. | Foto: Miloslav Martenek, Finanční správa

Praha - Chtějte daňové doklady a nepřijímejte práci načerno. Taková doporučení najdou lidé v komiksu, přes který chce daňovou osvětu šířit ministerstvo financí

Komiks, jehož hlavní postavou je fiktivní podvodník Daněk Krátil, má upozorňovat na dopady a problematiku daňového krácení a postupy podvodníků.

Cílem komiksu kreslíře Miroslava Marteneka je apelovat na běžné občany, kteří se proti daňovým podvodům mohou bránit například právě vyžadováním daňových dokladů či nepřijímáním nabídek práce načerno.

Foto: Miloslav Martenek, Finanční správa

Pořízení komiksu zatím vyšlo zhruba na 20 tisíc korun. Kreslíř dostal podle mluvčí Generálního finančního ředitelství 13 500 korun a na 7000 korun vyšel tisk 1000 kusů papírového komiksu. Dále chce finanční správa příběhy, kterých je celkem osm, šířit přes sociální sítě.

Podle dat Českého statistického úřadu a ministerstva financí celkové nepřiznané příjmy každým rokem v České republice převyšují 160 miliard korun. V komiksu ministerstvo financí upozorňuje, že bankovkami v této sumě bychom jedenáctkrát oblepili státní hranice a 250krát polepili fotbalové hřiště.

Na neodvedeném DPH pak stát přichází podle ministerstva financí na 80 miliard korun ročně. Za takovouto sumu by se mohly nakoupit například tři tisíce strojů na magnetickou rezonanci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy