Policie několika zemí včetně ČR odhalila miliardový podvod

ČTK ČTK
14. 7. 2015 21:08
Zatčení pocházejí z Británie, Španělska, Německa, Polska a Belgie. Jsou podezřelí, že se podíleli na takzvaném karuselovém podvodu, kdy se většinou zboží převáží přes hranice členských států EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Haag - Policisté z několika evropských zemí včetně České republiky odhalili podvod na dani z přidané hodnoty ve výši přibližně 30 milionů eur (8,1 miliardy korun). V souvislosti s tím zatkli 14 lidí, informuje dnes na svých internetových stránkách Europol, který koordinuje spolupráci policejních jednotek v zemích EU v boji proti mezinárodnímu zločinu.

Do operace nazvané Vertigo 2 se zapojilo 250 policistů, mezi nimiž byli strážci zákona z Česka, Polska, Nizozemska nebo z Německa, kde vyšetřování začalo.

Agentura AP napsala, že zatčení pocházejí z Británie, Španělska, Německa, Polska a Belgie. Jsou podezřelí z toho, že se podíleli na takzvaném karuselovém nebo kolotočovém podvodu, kdy se většinou zboží převáží přes hranice členských států EU. Vyvážené zboží je osvobozeno od DPH, daň má zaplatit dovozce a může si ji odečíst. Firma ale při podvodu DPH nezaplatí, nebo zboží při dalším prodeji fakturuje s DPH.

"Podvody na DPH nejsou beze ztrát, ... (o peníze) přicházejí občané Evropské unie. Nevzniká pak základní infrastruktura, jako jsou nemocnice, školy a další veřejná zařízení, která by měla být financována díky správnému výběru této daně," řekl Chris Perryman, odborník Europolu na karuselové podvody.

 

Právě se děje

Další zprávy