Čínská CEFC koupí podíl v ruské Rosněfti za devět miliard dolarů

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2017 21:06
Čínský konglomerát CEFC koupí od komoditní společnosti Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority podíl 14,16 procenta v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Hodnota transakce, která je jednou z největších čínských investic v Rusku a která podle agentury Reuters posílí energetickou spolupráci mezi Moskvou a Pekingem, je 9,1 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun). Dohodu o prodeji podílu ještě musejí schválit regulační úřady. Většinovým vlastníkem Rosněfti i nadále zůstane ruský stát. Generálním ředitelem Rosněfti je Igor Sečin, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, upozorňuje agentura AP.
Logo společnosti Rosněfť. Ilustrační snímek.
Logo společnosti Rosněfť. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Moskva/Peking - Čínský konglomerát CEFC koupí zhruba čtrnáctiprocentní podíl v největší ruské ropné společnosti Rosněfť za 9,1 miliardy dolarů (téměř 200 miliard Kč). Oznámila to firma CEFC, která působí rovněž v České republice.

CEFC koupí podíl 14,16 procenta v Rosněfti od komoditní společnosti Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority (QIA). Transakce, která je jednou z největších čínských investic v Rusku, posílí energetickou spolupráci mezi Moskvou a Pekingem, napsala agentura Reuters.

Dohodu o prodeji podílu ještě musejí schválit regulační úřady. Většinovým vlastníkem Rosněfti i nadále zůstane ruský stát. Generálním ředitelem Rosněfti je Igor Sečin, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, upozorňuje agentura AP.

Ruská vláda koncem loňského roku společnostem Glencore a QIA za více než deset miliard dolarů prodala podíl 19,5 procenta v Rosněfti. Po dokončení transakce s CEFC zůstane firmě Glencore v Rosněfti podíl 0,5 procenta, zatímco QIA si ponechá podíl 4,7 procenta.

Vůdce liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij loni v prosinci ruskou vládu obvinil, že tehdejší prodej podílu v Rosněfti narychlo zaranžovala, aby získala finance pro loňský rozpočet. Firmy Glencore a QIA podle něj měly za úkol držet podíly, dokud se nepodaří najít finálního kupce.

Politický význam prodeje téměř pětinového podílu v Rosněfti byl podle agentury Bloomberg demonstrován letos v dubnu, kdy od Putina obdrželi státní vyznamenání šéfové společností Glencore a QIA i bankéři, kteří se na loňské transakci podíleli.

Sečin dnes uvedl, že firmy Glencore a QIA prodávají čínskému podniku tu část podílu, kterou financovaly pomocí půjček, a ponechávají si pouze ty akcie, za které zaplatily vlastní hotovostí. Přivítal rovněž, že nový investor Rosněfti pochází právě z Číny.

Moskva se snaží prohloubit své vztahy s Čínou poté, co západní země uvalily na Rusko sankce kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Rusko patří mezi přední dodavatele ropy na čínský trh, kde soupeří se Saúdskou Arábií, která je největším exportérem ropy na světě.

CEFC si jako sídlo svých evropských aktivit vybrala Českou republiku, kde nyní zaměstnává přes 4000 lidí. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie.

 

Právě se děje

Další zprávy