Čína omezí výjezdy za nákupy do přetíženého Hongkongu

ČTK ČTK
13. 4. 2015 13:03
Autonomní území údajně přestává zvládat obrovský nápor turistů. Lidé tam jezdí zejména za kvalitnějším a levnějším zbožím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hongkong - Čínské úřady rozhodly omezit cesty svých občanů do Hongkongu, aby zmírnily napětí, které na tomto autonomním území vyvolává příliv nakupujících z pevninské Číny. Informovala o tom v pondělí agentura AP. Opatření se týká obyvatel zvláštního hospodářského pásma Šen-čen, které se nachází na jižních hranicích Číny s Hongkongem.

Lidem žijícím v Šen-čenu úřady dosud vydávaly povolení k opakovaným návštěvám Hongkongu. Lidé pak povolení často využívali mnohokrát v týdnu k výjezdům za nákupy kvalitnějšího a levnějšího zboží.

Obyvatelé Šen-čenu budou mít od nynějška možnost vstoupit na území Hongkongu pouze jednou týdně a nebudou tam moci zůstat déle než týden. Podle tiskové agentury Nová Čína byl tento krok přijat kvůli obavám, že Hongkong přestává obrovský nápor turistů zvládat.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že Hongkong loni registroval asi 47 milionů příjezdů lidí z pevninské Číny. Desetinu z tohoto počtu tvořili ti, kteří jezdili do Hongkongu více než jednou týdně.

Obyvatelé Hongkongu si stěžují, že Číňané z pevniny nenasytně skupují chytré telefony, kosmetiku, léky i některé zboží každodenní potřeby. Už dříve se objevila kritika, že Číňané ve velkém nakupují v Hongkongu dovozové sušené mléko pro kojence, jelikož domácí značky nepovažují za zdraví bezpečné.

Nakupující z Šen-čenu často pracují pro zločinecké sítě, jež potom vydělávají na rozprodávání zboží dovezeného z Hongkongu v pevninské Číně, tvrdí AP.

Hongkongští aktivisté v průběhu letošního roku již několikrát demonstrovali v ulicích proti přílivu davů lidí z pevninské Číny a střetli se přitom i s čínskými turisty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy