Nejstabilnější státy světa. Žebříček rizik podle pojišťovny

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
8. 4. 2015 6:30
V žebříčku hodnotícím odolnost zemí se Česká republika umístila na 26. místě ze 130 sledovaných států.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn/Praha - Nejstabilnějším státem světa je Norsko. V celosvětovém žebříčku mezinárodní pojišťovny FM Global obhájilo své prvenství z loňského roku. Druhé je Švýcarsko, třetí Nizozemsko. Česká republika skončila na 26. místě.

Naopak nejméně odolnou zemí je Venezuela, která se umístila na konci žebříčku hodnotícího celkem 130 zemí a teritorií (Čína a USA jsou vzhledem ke své velikosti rozděleny do několika regionů). Venezuela sice disponuje obřími zásobami ropy, dole ji ale drží růst veřejného dluhu spolu s vysokou mírou inflace, korupce i kriminality.

Žebříček nicméně nezahrnuje válečnými konflikty postižené státy, jako jsou Sýrie nebo Irák.

Nejméně odolnou zemí v Evropě není Řecko balancující na pokraji státního bankrotu, ale Ukrajina. Východoevropská země se oproti loňsku propadla o 31 příček až na 107. místo světa. Na vině je zhoršující se politická situace i špatný stav tamní infrastruktury.

Cílem žebříčku je radit manažerům a majitelům firem, kde je bezpečné investovat a rozvíjet obchod a kde hrozí riziko. Index má samozřejmě význam i pro samotnou pojišťovnu.

Ve hře jsou makrodata i přírodní podmínky

Takzvaný index celosvětové odolnosti hodnotí jednotlivé státy podle makroekonomických ukazatelů jako hrubý domácí produkt (HDP) na hlavu nebo spotřeba ropy. Důležitá je ale také úroveň infrastruktury, politická rizika, dohled nad korupcí nebo riziko přírodních katastrof.

Celkové pořadí Země
1. Norsko
2. Švýcarsko
3. Nizozemsko
4. Irsko
5. Lucembursko
6. Německo
7. Katar
8. Kanada
9. Finsko
10. USA (střední region)
... ...
26. ČR
27. Polsko
53. Slovensko
... ...
65. Řecko
107. Ukrajina
... ...
128. Mauritánie
129. Kyrgyzstán
130. Venezuela

Zdroj: FM Global

Dluhovou krizí sužované Řecko se oproti loňsku propadlo z 54. na 65. místo. Uškodila mu nadále vysoká úroveň dluhu i vítězství levicové strany Syriza v letošních volbách. Řecku k větší jistotě nepomáhá ani jeho geologická poloha, která zvyšuje riziko zemětřesení.

Pokud by se žebříček řídil čistě ekonomickým faktorem, s pořadím na obou koncích by zahýbal jen mírně. Na prvním místě by ovšem skončilo Lucembursko, poslední by byl Kyrgyzstán.

Nejvíce posílil Tchaj-wan

Kromě Ukrajiny se během roku výrazně propadl také Kazachstán (rovněž o 31 míst na 102. příčku). Oslabila rovněž pozice Turecka (o 27 míst na 85. příčku), Thajska (o 20 míst na 82. příčku) a Mongolska (o 13 míst na 117. příčku).

Naopak největším skokanem v žebříčku odolnosti se stal Tchaj-wan (o 52 míst na 37. příčku), po něm Guyana (o 42 míst na 81. místo) a Rumunsko (o 25 míst na 86. příčku).

Tchaj-wan se dokázal stát odolnějším díky rozšíření infrastruktury i kvalitnějšímu systému vzdělávání. Jeho růst v žebříčku je způsoben také soustavným zlepšováním v oblasti řízení rizik, a to jak v případě přírodních katastrof, tak požárů, dodává studie společnosti FM Global.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy