Čína chce ovládnout světový obchod se zlatem

David Kořínek
14. 7. 2015 11:05
Do konce roku chtějí na šanghajské zlaté burze představit vlastní cenový index a vytvořit tak konkurenci tomu londýnskému, který se používá už od roku 1919.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Šanghaj - Na Šanghajské zlaté burze (SGE) se každý den prodá více než 75 tun zlata. Jen za loňský rok to dohromady bylo 18 500 tun. To z ní dělá čtvrtý největší trh se zlatem na světě a největší v Asii. Pokud jde o obchod pouze s fyzickým zlatem, tedy mincemi a pruty, je dokonce největší na světě.

Masové představě o burze to sice neodpovídá, ale miliardové obchody doprovází jen ticho. "Nejsme jako burzy v Londýně a New Yorku se stoletou historií. Jsme naprosto noví. Všechny obchodní transakce jsou zde zpracovány elektronicky. To je důvod, proč je ticho," vysvětluje jeden z prvních zaměstnanců SGE Yang Ming pro server Al-Jazeera.

Burzu v Číně založili v roce 2002 ve snaze centralizovat tamní rozsáhlý trh se zlatem. Dnes je to jediné místo v zemi, kde se s tímto kovem smí obchodovat.

SGE sídlí ve dvou budovách naproti přes řeku. Jedna část je určena domácím investorům, druhá zahraničním. Dohromady se o ně stará zhruba 180 zaměstnanců.

Na šanghajské burze chtějí do konce roku představit vlastní systém určování cen zlata a stát se tak konkurencí pro takzvaný London Gold Fix, který se pro obchod se zlatem používá už od roku 1919. "Globální ceny zlata nejsou nastavovány v Šanghaji, ale v Londýně a New Yorku," vysvětluje mluvčí SGE Gu Wenshuo.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy