Čína chce ovládnout světový obchod se zlatem

David Kořínek
14. 7. 2015 11:05
Do konce roku chtějí na šanghajské zlaté burze představit vlastní cenový index a vytvořit tak konkurenci tomu londýnskému, který se používá už od roku 1919.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Šanghaj - Na Šanghajské zlaté burze (SGE) se každý den prodá více než 75 tun zlata. Jen za loňský rok to dohromady bylo 18 500 tun. To z ní dělá čtvrtý největší trh se zlatem na světě a největší v Asii. Pokud jde o obchod pouze s fyzickým zlatem, tedy mincemi a pruty, je dokonce největší na světě.

Masové představě o burze to sice neodpovídá, ale miliardové obchody doprovází jen ticho. "Nejsme jako burzy v Londýně a New Yorku se stoletou historií. Jsme naprosto noví. Všechny obchodní transakce jsou zde zpracovány elektronicky. To je důvod, proč je ticho," vysvětluje jeden z prvních zaměstnanců SGE Yang Ming pro server Al-Jazeera.

Burzu v Číně založili v roce 2002 ve snaze centralizovat tamní rozsáhlý trh se zlatem. Dnes je to jediné místo v zemi, kde se s tímto kovem smí obchodovat.

SGE sídlí ve dvou budovách naproti přes řeku. Jedna část je určena domácím investorům, druhá zahraničním. Dohromady se o ně stará zhruba 180 zaměstnanců.

Na šanghajské burze chtějí do konce roku představit vlastní systém určování cen zlata a stát se tak konkurencí pro takzvaný London Gold Fix, který se pro obchod se zlatem používá už od roku 1919. "Globální ceny zlata nejsou nastavovány v Šanghaji, ale v Londýně a New Yorku," vysvětluje mluvčí SGE Gu Wenshuo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy