Čína chce ovládnout světový obchod se zlatem

David Kořínek
14. 7. 2015 11:05
Do konce roku chtějí na šanghajské zlaté burze představit vlastní cenový index a vytvořit tak konkurenci tomu londýnskému, který se používá už od roku 1919.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Šanghaj - Na Šanghajské zlaté burze (SGE) se každý den prodá více než 75 tun zlata. Jen za loňský rok to dohromady bylo 18 500 tun. To z ní dělá čtvrtý největší trh se zlatem na světě a největší v Asii. Pokud jde o obchod pouze s fyzickým zlatem, tedy mincemi a pruty, je dokonce největší na světě.

Masové představě o burze to sice neodpovídá, ale miliardové obchody doprovází jen ticho. "Nejsme jako burzy v Londýně a New Yorku se stoletou historií. Jsme naprosto noví. Všechny obchodní transakce jsou zde zpracovány elektronicky. To je důvod, proč je ticho," vysvětluje jeden z prvních zaměstnanců SGE Yang Ming pro server Al-Jazeera.

Burzu v Číně založili v roce 2002 ve snaze centralizovat tamní rozsáhlý trh se zlatem. Dnes je to jediné místo v zemi, kde se s tímto kovem smí obchodovat.

SGE sídlí ve dvou budovách naproti přes řeku. Jedna část je určena domácím investorům, druhá zahraničním. Dohromady se o ně stará zhruba 180 zaměstnanců.

Na šanghajské burze chtějí do konce roku představit vlastní systém určování cen zlata a stát se tak konkurencí pro takzvaný London Gold Fix, který se pro obchod se zlatem používá už od roku 1919. "Globální ceny zlata nejsou nastavovány v Šanghaji, ale v Londýně a New Yorku," vysvětluje mluvčí SGE Gu Wenshuo.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy