Nová měna? Bitcoin nejsou peníze ani levnější zlato

Tereza Holanová Tereza Holanová
4. 5. 2013 16:32
Hrozí spekulativní bublina, říkají experti o kybernetických mincích
Foto: Bitcoin.org

Praha - Kybernetická měna Bitcoin, která v posledních měsících prudce posílila, sice vedle počítačových nadšenců začíná lákat i investory, ale běžné peníze jen tak nenahradí. Ostatně o peníze vlastně ani nejde, shoduje se většina ekonomických odborníků. A spíše než za další komoditu - jakou je typicky třeba zlato - považují někteří z nich Bitcoin spíše za něco na způsob cenného papíru.

„Vidím ho spíše jako investiční nástroj, který je silně spekulativní," říká například analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Za hlavní problém Bitcoinu považuje, že není historicky ověřený, a že mu tedy většina lidí zatím nevěří.

"Já bych jako obchodník nechtěl přijímat měnu, o které nevím vůbec nic. To je, jako kdyby se někdo snažil platit chleba akcií nové firmy," říká Menčík.

Nakupovat za Bitcoiny lze - alespoň prozatím - jen na několika málo místech. Navíc držitelé tohoto platidla nemají jistotu, co si za své "mince" budou moct koupit za rok.

Výkyvy vedou k nejistotě

Mezi peníze Bitcoin podle ekonomů nepatří z jednoduchého důvodu. Nemá znaky, které peníze mají mít.

Mezi znaky peněz patří, že za ně lze nakupovat zboží a služby (prostředek směny), vyjadřují současné ceny (zúčtovací jednotka) a jsou použitelné k nákupům i v budoucnu (uchovatel hodnoty).

Druhý a třetí z těchto znaků Bitcoin nesplňuje vůbec. Jeho kurz se na to, aby jím šlo platit, až příliš vykyvuje. Jen za posledních 30 dní zažil růst ze 104,8 dolaru na 237,6 a následný pokles na 79,9 dolaru za kus.

"Tušíme, že dolar bude stát za nějakou dobu přibližně stejně. Jak na tom ale bude za měsíc Bitcoin? Nebo zítra? Nikdo neví," připomíná například list The Atlantic.

Úplně Bitcoin neodpovídá ani prvnímu z uvedených znaků. Většina e-shopů a internetových portálů jej stále ještě neakceptuje. Výjimkou jsou malé a ne příliš známé obchůdky, z větších portálů pak WordPress nebo Reddit.com.

Definice není rozhodující

Za peníze považují Bitcoin logicky hlavně lidé, kteří už nějaké mají, případně s nimi obchodují. V Česku například Tomáš Zvala, který na jeho "těžbě" vydělal už 16 tisíc dolarů.

"Pokud vím, tak se za peníze nepřestávají označovat ani světové měny, které zrovna neplní některou z úloh peněz," tvrdí Zvala a jako příklad uvádí hyperinflaci, při které se z hodnotných bankovek stávají bezcenné papírky.

Stejně tak podle Zvaly nemá smysl hodnotit, kde všude ne/lze Bitcoinem platit. Ti, kteří se jím zabývají, vědí, kam jít, věří investor.

Navíc připomíná, že se seznam obchodníků akceptujících Bitcoin rychle rozšiřuje. "Za Bitcoin se dá už zjevně pořídit ledacos, od ojetého porsche přes profesionální software pro obchodníky až po elektroniku," zdůrazňuje.

Čtěte také:
Rozhovor: Jak vydělat na kybernetických mincích
Kybernetická měna bitcoin prudce sílí. Další bublina
Karel Hvížďala: O digitální měně BitCoin

Za peníze považuje Bitcoin také ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. Ostatně, platí se jimi, což podle ní stačí.

Ani inflační, ani deflační

Kritici ale připomínají i další specifikum, kterým se Bitcoin od peněz liší. Ve skutečnosti není ani inflační, ani deflační - přestože druhý přívlastek často získává.

Pokud běžná měna příliš posiluje, řeší se tento problém "jednoduše". Stačí do oběhu uvolnit další peníze, které podpoří inflaci a "přinutí" spotřebitele utrácet. Příkladem země, která v současnosti s poklesem cenové hladiny bojuje právě takto, je Japonsko.

U Bitcoinu ale nenastane ani typická deflace. Zatímco na běžném trhu budou ceny při nízké poptávce klesat, což opět sníží spotřebu, zde se ceny ostatního zboží nemění (v nevirtuálním světě stojí v dolarech stále stejnou sumu).

Stane se tedy jen to, že s posilujícím Bitcoinem poroste poptávka po této měně, a vznikne tak spekulativní bublina.

Komodita? Spíše cenný papír

Když tedy nejde o peníze, je Bitcoin komodita? Podobně jako agrární nebo nerostné suroviny se totiž vyznačuje omezenou nabídkou, kterou na rozdíl od peněz nelze jednorázově zvýšit.

Tak jako v případě peněz ovšem Bitcoin kolísá více, než je u surovin obvyklé. To může být dané tím, že nemá na rozdíl od zlata, ropy či obilí žádné průmyslové využití ani další funkci, které by jeho hodnotu držely na určité úrovni.

Přímo za komoditu nepovažuje Bitcoin ani žádný z expertů, které online deník Aktuálně.cz oslovil.

Podle IT analytika Petra Koubského představuje Bitcoin spíše cenný papír. "Nejsme ale zvyklí na cenné papíry bez vydavatele, takže se o něm takto neuvažuje," myslí si.

Razantní názor na to, co Bitcoin vlastně je, má třeba profesor Queenslandské univerzity John Quiggin. "Jsou to prokazatelně ta nejzbytečnější finanční aktiva, jaká kdy existovala," prohlásil podle The West Australian.


 

Právě se děje

Další zprávy