Povstalci v Kolumbii přesedlali z kokainu na zlato

Zahraničí Zahraničí
28. 3. 2011 18:20
Kolumbijské levicové gerily i kriminální gangy si našly nový zdroj příjmů
Důsledné vyhledávání a ničení kokových plantáží ohrozilo jeden ze zdrojů příjmů FARC
Důsledné vyhledávání a ničení kokových plantáží ohrozilo jeden ze zdrojů příjmů FARC | Foto: Reuters

Bogotá - Dlouholetý boj kolumbijské vlády proti drogovým kartelům, financovaný miliardami dolarů poskytovaných Washingtonem, se přece jenom začíná projevovat.

Důsledné vyhledávání a ničení kokových plantáží v posledních letech způsobilo drogovým kartelům i levicovým povstalcům, kteří z obchodu s kokainem žijí, značné problémy.

Levicové Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) i polovojenské, extrémně pravicové skupiny si proto našly další zdroj velkých příjmů - zlato.

Tento drahý kov je na rozdíl od kokainu legální, a Kolumbie vzhledem k jeho vysoké ceně na světovém trhu zažívá v pravém slova smyslu zlatou horečku.

Problémem je, že nelegální těžba zase umožňuje další pokračování již čtyřicet let trvajícího interního konfliktu v Kolumbii, a navíc neuvěřitelným způsobem devastuje krajinu.

Nejpostiženější je provincie Antioquía a její metropole Medellín. Tomuto městu, které nechvalně proslavil medellínský drogový kartel, přináší zlato větší problémy než kokain.

Rtuť je všude

Nelegální těžba probíhá v řekách provincie Antioquía a pro získávání zlata z říčních sedimentů se používá prudce jedovatá rtuť.

Podle údajů OSN patří tato provincie k nejznečištěnější oblasti ve světě, pokud jde o kontaminaci tímto prvkem. Do půdy a vody se tu každý roka dostane na 67 tun tohoto toxického kovu.

"Kolumbie drží ve světě ostudné první místo, pokud jde o největší znečištění rtutí na hlavu na světě, způsobené pokoutní těžbou zlata," řekl listu the New York Times Marcello Veiga, báňský inženýr, který prováděl v provincii Antioquía pro Spojené národy měření míry znečištění tímto kovem.

Rtuť způsobuje těžké a nevratné poškození mozku a centrální nervové soustavy. Levicové gerily, pravičácké polovojenské úderky i zločinecké gangy se vrhají na nelegální těžbu zlata nejen proto, že je výnosná.

Kokain začíná být jednoduše problematický. FARC již považují příjmy z nelegální těžby zlata za významný zdroj pro financování své povstalecké činnosti a podle kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose vyčlenily jednoho svého velitele, aby se věnoval jen dohledu nad ní.

Obětí zase venkované

FARC těží ve „vlastních" dolech a současně vybírají výpalné od ostatních nelegálních zlatokopů. Počínají si jako samozvaní správci provincie.

Foto: Aktuálně.cz

Vydávají například ostatním „povolení" na těžbu a účtují si za ně v přepočtu 141 000 dolarů měsíčně. V dolech pracují vesničané, kteří utekli ze svých políček, na kterých již nemohou pěstovat koku.

Výsledkem je, že tažení kolumbijské vlády proti pěstování koky se opět obrací proti ní samé.

Vyděděnci z vesnic, kteří většinou neměli jinou možnost obživy než nelegální pěstování koky, nyní těží pro FARC a další povstalecké nebo kriminální organizace opět nezákonně zlato.

Z jejich hlediska se nic nemění: vládne ten, kdo má nad danou oblastí kontrolu, a to jsou povstalci z FARC a ne centrální vláda.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy