ČEZ zrušil tendr na Temelín. Bez pomoci státu to prý nejde

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
10. 4. 2014 14:55
Výstavba dalších dvou temelínských bloků je podle energetické společnosti za stávající situace nerentabilní.
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Energetický gigant ČEZ podle očekávání zrušil výběrové řízení na dostavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Podle generálního ředitele Daniela Beneše projekt za současné situace v energetickém sektoru nezaručuje ekonomickou návratnost.

O zmrazení tendru již ČEZ informoval oba účastníky o dostavbu Temelína, americko-japonský koncern Westinghouse i konsorcium společností Škoda JS, Atomstroyexport a Gidropress. Zprávu o zastavení výběrového řízení obdržela i dříve vyloučená francouzská Areva, která doposud hledala cesty, jak se do tendru vrátit.

"Od roku 2009, kdy byla veřejná zakázka vyhlášena, do dnešního dne prošel energetický sektor v Evropě turbulentním vývojem. Zatímco původně byl projekt, vzhledem k tržní ceně elektrické energie a dalším faktorům, plně ekonomicky návratný, dnes jsou ohroženy veškeré investice do zdrojů elektrické energie, jejichž výnosy závisí na prodeji elektřiny na volném trhu," popsal důvody zastavení tendru generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Podle analytiků je zrušení tendru na dostavbu Temelína pozitivní zprávou pro akcionáře. Dá se očekávat, že ČEZ změní dividendovou politiku směrem k vyšší výplatě.

"Zrušení tendru odstraňuje několik významných rizik, která investoři citlivě vnímají. V případě dostavby by rostla zadluženost a pravděpodobně by se snižovaly dividendy v následujících letech," uvedl analytik Fio banky David Brzek.

Úplně to nevzdáváme

Podle něj to ale neznamená, že by firma úplně ustoupila od výstavby jaderných zdrojů v Česku.

"Nebezpečí, že do 20 let nebudeme schopni pokrýt spotřebu energie v naší zemi, je stále akutní. Jen naše plány budeme muset přizpůsobit změnám, jež se nyní připravují v Bruselu. Je zřejmé, že na zajištění dalšího rozvoje jaderné energetiky bude třeba v budoucnosti úzce kooperovat se státem," dodal Beneš.

Podle něj firma na přípravě dostavby nepřestane pracovat, ale pouze zvolní tempo. Prioritou nyní bude prodloužení životnosti jednoho z bloků Jaderné elektrárny Dukovany.

"Pokud by se nepodařilo prodloužit životnost Dukovan, udělalo by to velký zářez do produkce energií u nás," doplnil Beneše místopředseda dozorčí rady ČEZu Václav Pačes.

Rozhodnutí předcházela i komunikace s vládou. Ta s ohledem na stále probíhající diskusi o budoucnosti energetiky v rámci EU v tuto chvíli neplánuje poskytnutí garancí či stabilizačního mechanismu pro výstavbu nízkouhlíkových zdrojů. Zároveň ovšem deklarovala svůj zájem na dalším rozvoji jaderné energetiky v Česku s tím, že do konce roku připraví pro tuto oblast komplexní plán.

Nový tendr do pěti let?

"Do konce roku by měl být vládě spolu s novou podobou Státní energetické koncepce předložen návrh, jakým směrem by se měla ubírat tuzemská energetika," řekl ke včerejšímu rozhodnutí vlády neposkytnout garance ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ten doufá, že se podaří nový tendr vypsat do pěti let. "Mohlo by se jej zúčastnit více firem," přeje si Mládek. Do hry by se tak podle něj mohla vrátit francouzská Areva, přidat by se mohla i jihokorejská společnost Kepco, která o podobnou investici projevila zájem.

To, že temelínský tendr stojí, bylo zjevné již delší dobu. Online deník Aktuálně.cz na konci letošního února upozornil na to, že budou nové bloky podle expertů potřeba až v roce 2030, tedy o pět let později, než se původně předpokládalo. Současně nebylo ani jasno, jak by měl být projekt za odhadovaných 300 miliard korun financován.

"Za současné situace na energetických trzích je rozhodnutí vedení společnosti ČEZ naprosto racionální," reagoval na dotaz Aktuálně.cz analytik společnosti Patria David Marek. 

Podle něj bude nyní nutné provést důkladnou analýzu a správně odhadnout budoucí poptávku po energiích. Potřeba bude také dopracovat Státní energetickou koncepci.

Práce na obří zakázce spustil ČEZ v roce 2009, příprava tendru s opcí na dva nové bloky společnosti spolkla stovky milionů korun. Na přípravách pracoval asi stočlenný tým lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy