Český schodek je opět v normě, rozhodli ministři financí EU

ČTK ČTK
20. 6. 2014 14:48
Zástupci Evropské unie uzavřeli řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému deficitu, do kterého se Česko dostalo v roce 2009.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Lucemburk - Ministři financí Evropské unie v pátek uzavřeli řízení kvůli nadměrnému deficitu s šesti zeměmi unie, včetně České republiky a Slovenska. Řízení je tak dále vedeno vůči jedenácti ze všech 28 zemí unie.

Česko se do řízení dostalo v roce 2009, tehdy deficit veřejných financí dosáhl 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), referenční hodnotou jsou přitom tři procenta. V potřebné lhůtě byl pak snižován, až v roce 2013 dosáhl hodnoty 1,5 procenta HDP.

Pod třemi procenty se udržíme

Současná česká vláda předpokládá, že letos deficit vzroste na 1,8 procenta a příští rok na 2,3 procenta HDP. Premiér Bohuslav Sobotka ale již dříve upozornil, že příští rok bude fakticky deficit 2,8 procenta kvůli jednorázovému zaúčtování platby za pronájem stíhaček Gripen.

"My určitě dosáhneme toho, k čemu jsme se zavázali, a to je schodek pod tři procenta," prohlásil v Lucemburku ministr financí Andrej Babiš.

Pozitivní podle něj je, že deficit v letech 2014 a 2015 bude na úrovni sta miliard korun. "Nejdůležitější je, že náš dluh ke konci roku 2013 a 2015 bude stejný, protože se nám povedlo mobilizovat likviditu státu a lépe ji využít," uvedl.

Teď děláme všechno najednou

Vláda podle Babiše převzala zemi v situaci, kdy byly sníženy platy státním zaměstnancům, zmrazeny důchody, chybí investice a je podfinancovaný armádní rozpočet.

"Teď děláme všechno najednou a samozřejmě navýšení výdajů rozpočtu je ve srovnání s rokem 2013 obrovské," připustil Babiš. Letošní rozpočet a ten na příští rok proto pokládá za "přechodný" s tím, že zásadní opatření přijdou později.

Evropská komise navrhla na počátku měsíce řízení ukončit s Českou republikou, Slovenskem a také s Belgií, Dánskem, Nizozemskem a Rakouskem. Počet zemí, kterých se podobná procedura týká, tedy klesá na jedenáct. Na jaře 2011 bylo v tomto procesu dokonce 24 z tehdejších 27 členských zemí unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy