Státní dluh roste, na každého Čecha připadá 161 tisíc korun

ČTK ČTK
13. 6. 2014 10:33
V prvním čtvrtletí se dluh zvýšil o 46 milionů korun, uvádí ministerstvo financí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní dluh České republiky v prvním čtvrtletí stoupl o 46 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Údaje z počátku dubna v pátek potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 161 tisíc korun.

Vnitřní zadlužení státu stouplo o 1,1 miliardy na 1,289 bilionu korun. Zahraniční dluh klesl o zhruba miliardu na 394,2 miliardy korun.

Během celého roku 2013 státní dluh stoupl o téměř 16 miliard korun na 1,683 bilionu Kč. Šlo tak o nejnižší přírůstek státního dluhu od roku 1996. Ministr financí Andrej Babiš již dříve uvedl, že by se do budoucna měl dluh stabilizovat kolem 1,7 bilionu korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy