Schodek rozpočtu dosáhne 100 miliard, shodla se vláda

ČTK ČTK
16. 6. 2014 14:45
Vláda schválila předběžné návrhy výdajů a příjmů jednotlivých ministerstev a dalších kapitol státního rozpočtu, nyní bude řešit detaily.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stát bude v příštím roce hospodařit se schodkem ve výši 100 miliard korun, shodla se na tom dnes vláda, která schválila předběžné návrhy výdajů a příjmů jednotlivých ministerstev a dalších kapitol státního rozpočtu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Nyní bude vláda podle Babiše o rozpočtu dále debatovat prakticky až do září, kdy musí návrh schválit a předložit Poslanecké sněmovně.

"My jsme dnes završili první kolo maratonu diskusí o rozpočtu. Rozpočet zůstal s dříve navrhovaným schodkem 100 miliard korun a počítá se zvýšením platů hasičů, učitelů, policistů, s růstem důchodů a zvýšením investic," řekl Babiš.

Dluh neporoste

Podle něj je navíc ministerstvo i přes plánované schodky rozpočtu schopno zajistit, aby se státní dluh nezvyšoval. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí by se dluh stabilizovat kolem 1700 miliard korun.

Již dříve vláda odsouhlasila navýšení výdajových rámců. Příští rok by měly stoupnout o 16 miliard proti dříve schváleným 1153 miliardám korun a v roce 2016 o 27 miliard proti schváleným 1163,5 miliardy korun.

Platy stoupnou

Mzdy ve státní správě by podle dohody v koalici a na vládě měly příští rok stoupnout o 3,5 procenta. Ústavním činitelům by mohly v příštím roce pak vzrůst jejich platy o jedno procento.

Sněmovní rozpočtový výbor již 12. června schválil základní údaje rozpočtů ústavních institucí na příští rok. Jde o rozpočty Sněmovny, Senátu, Hradu, Nejvyššího kontrolního úřadu, Ústavního soudu a ombudsmana. O základních parametrech rozpočtů šesti vybraných ústavních institucí rozhoduje sněmovní rozpočtový výbor od loňského roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy