Zeman jedná s Babišem o rozpočtu, chce investovat do dopravy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 6. 2014 14:00
Prezident navrhl použít peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic v krajích.
Prezident Miloš Zeman se o víkendu sejde s ministrem financí Andrejem Babišem.
Prezident Miloš Zeman se o víkendu sejde s ministrem financí Andrejem Babišem. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Prezident Miloš Zeman jedná s ministrem financí Andrejem Babišem o zvýšení podílu investic ve státním rozpočtu na příští rok. Zeman navrhuje, aby stát převedl peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic krajů a měst.

Například hejtman Libereckého kraje Martin Půta už po domluvě s prezidentem připravil seznam vhodných projektů téměř za miliardu.

Na to, že peníze z dopravního fondu se využívají nedostatečně, Zeman upozornil již několikrát. "Za poslední rok jsme nepostavili ani jeden kilometr dálnice. A přitom ve Státním fondu dopravní infrastruktury je toho času 70 miliard korun a tyto peníze vůbec nejsou využívány," řekl při nedávné návštěvě Královéhradeckého kraje.

Podle Babiše se investice nemohou rozjet, protože nejsou připravené projektové dokumentace a odkoupené pozemky. "Budeme dělat analýzu, kdo je v tomto státě připraven investovat," uvedl ministr financí.

Zeman podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka Babišovi navrhl, aby se peníze převedly na projekty krajů a měst, které jsou již připravené. A rovnou využil aktuální návštěvy Libereckého kraje a začal svůj plán probírat s tamními politiky. "Pan prezident o tom již jednal s panem hejtmanem Půtou,“ uvedl Ovčáček.

Seznam za 900 milionů

Půta deníku Aktuálně.cz sdělil, že již připravil seznam investic celkem za 900 milionů korun. "Nutně potřebujeme opravit například silnici z Mladé Boleslavi do České Lípy, problémy máme i s komunikací na Frýdlantsku,“ uvedl Půta.

O investicích bude prezident s Babišem jednat i tuto sobotu. Na jednání byli pozváni také prezidentovi poradci a bývalí členové jeho úřednické vlády Jiří Rusnok a Marie Benešová. Přítomen naopak nebude premiér Bohuslav Sobotka.

Babiš dotace z Evropské unie řešil i s vedením Asociace krajů. "Domluvili jsme se, že investice musí být co možná nejvíce konkrétní," dodal Babiš. Shoda podle šéfa asociace Michala Haška panuje na tom, aby pravidla pro čerpání peněz byla jednotná a platila celé sedmileté období.

Navržený rozpočet pro příští rok počítá se schodkem 100 miliard korun. Vláda na konci května schválila navýšení výdajových rámců pro příští rok o 16 miliard. Návrh nyní projednávají sněmovní výbory a tripartita. Na finální podobě se vláda musí dohodnout do září.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy