Zeman jedná s Babišem o rozpočtu, chce investovat do dopravy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 6. 2014 14:00
Prezident navrhl použít peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic v krajích.
Prezident Miloš Zeman se o víkendu sejde s ministrem financí Andrejem Babišem.
Prezident Miloš Zeman se o víkendu sejde s ministrem financí Andrejem Babišem. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Prezident Miloš Zeman jedná s ministrem financí Andrejem Babišem o zvýšení podílu investic ve státním rozpočtu na příští rok. Zeman navrhuje, aby stát převedl peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic krajů a měst.

Například hejtman Libereckého kraje Martin Půta už po domluvě s prezidentem připravil seznam vhodných projektů téměř za miliardu.

Na to, že peníze z dopravního fondu se využívají nedostatečně, Zeman upozornil již několikrát. "Za poslední rok jsme nepostavili ani jeden kilometr dálnice. A přitom ve Státním fondu dopravní infrastruktury je toho času 70 miliard korun a tyto peníze vůbec nejsou využívány," řekl při nedávné návštěvě Královéhradeckého kraje.

Podle Babiše se investice nemohou rozjet, protože nejsou připravené projektové dokumentace a odkoupené pozemky. "Budeme dělat analýzu, kdo je v tomto státě připraven investovat," uvedl ministr financí.

Zeman podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka Babišovi navrhl, aby se peníze převedly na projekty krajů a měst, které jsou již připravené. A rovnou využil aktuální návštěvy Libereckého kraje a začal svůj plán probírat s tamními politiky. "Pan prezident o tom již jednal s panem hejtmanem Půtou,“ uvedl Ovčáček.

Seznam za 900 milionů

Půta deníku Aktuálně.cz sdělil, že již připravil seznam investic celkem za 900 milionů korun. "Nutně potřebujeme opravit například silnici z Mladé Boleslavi do České Lípy, problémy máme i s komunikací na Frýdlantsku,“ uvedl Půta.

O investicích bude prezident s Babišem jednat i tuto sobotu. Na jednání byli pozváni také prezidentovi poradci a bývalí členové jeho úřednické vlády Jiří Rusnok a Marie Benešová. Přítomen naopak nebude premiér Bohuslav Sobotka.

Babiš dotace z Evropské unie řešil i s vedením Asociace krajů. "Domluvili jsme se, že investice musí být co možná nejvíce konkrétní," dodal Babiš. Shoda podle šéfa asociace Michala Haška panuje na tom, aby pravidla pro čerpání peněz byla jednotná a platila celé sedmileté období.

Navržený rozpočet pro příští rok počítá se schodkem 100 miliard korun. Vláda na konci května schválila navýšení výdajových rámců pro příští rok o 16 miliard. Návrh nyní projednávají sněmovní výbory a tripartita. Na finální podobě se vláda musí dohodnout do září.

 

Právě se děje

Další zprávy