Česko je nejprůmyslovější zemí EU. Projděte si nový žebříček

Tereza Holanová Tereza Holanová
7. 9. 2015 13:28
Nejprůmyslovější zemí Evropské unie je podle statistiků Česká republika. Na podnikové ekonomice se průmyslová výroba podílí 47,3 procenta. Hlavním tahounem zůstává automobilový průmysl. Jde sice o motor české ekonomiky, ale současně i potenciální brzdu. Pokud by totiž ve světě poptávka po autech klesla, o to více česká ekonomika utrpí.
Nejdůležitějším odvětvím českého průmyslu je výroba motorových vozidel.
Nejdůležitějším odvětvím českého průmyslu je výroba motorových vozidel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká ekonomika je nejprůmyslovější zemí Evropské unie. Průmysl se na podnikové ekonomice podílí 47,3 procenta, což je více než jinde. Například v sousedním Německu činil podíl průmyslu na tamní ekonomice 40,2 procenta.

V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Poslední aktuální data sice pocházejí z roku 2012, podle mluvčího ČSÚ Tomáše Chrámeckého ale tento žebříček stále platí. "Hodnoty se příliš nemění, a pokud vezmeme třeba loňský rok, určitě budeme na špici," říká.

Podle ČSÚ loni v průmyslu pracovalo více než 1,45 milionu osob, tedy 28 procent všech českých zaměstnanců. Více než polovina české průmyslové produkce jde podle statistiků na export.

Podíl průmyslu na ekonomice v zemích EU
Podíl průmyslu na ekonomice v zemích EU | Foto: ČSÚ

Nejdůležitějším odvětvím českého průmyslu je výroba motorových vozidel včetně motocyklů, přívěsů nebo návěsů, kde v rámci tuzemského průmyslu vzniklo 13,7 procenta hrubé přidané hodnoty. Výroba v automobilovém průmyslu se podle ČSÚ za posledních deset let více než zdvojnásobila a jen loni v tomto odvětví přibylo více než šest tisíc zaměstnanců.

Jak ale varuje analytik skupiny Home Credit Michal Kozub, pokud by nyní ve světě klesla poptávka po automobilech, zasáhne to Česko stejně jako před několika lety. „Automobilový průmysl je stále motorem, ale i případnou brzdou ekonomiky. V tuto chvíli je vsazeno opět na jednu kartu,“ říká.

"Kdo by měl ale závislost ČR na motorových vozidlech snížit? Vláda? Nežijeme přece před rokem 1989, aby vláda určovala, jaký má být poměr průmyslu na HDP či o kolik má vzrůst či poklesnout produkce automobilů," reaguje Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

K dalším významným oblastem průmyslu patří výroba kovových konstrukcí, kovodělných výrobků a strojů.

Hrubá přidaná hodnota

Jedná se o hodnotu nově vytvořených výrobků a služeb, od které odečteme všechny materiály, energii či polotovary, které byly při této výrobě spotřebované.

Dlouhodobě naopak utlumuje výroba oděvů, která se od roku 2005 snížila téměř o polovinu. V posledních deseti letech se tu počet zaměstnanců snížil o 18 tisíc, spočítali statistici. Stejně tak se do pozadí dostává těžba a úprava černého či hnědého uhlí - v uplynulých deseti letech výroba klesla takřka o třetinu.

Tradice z doby Rakouska-Uherska

"Skutečnost, že ČR je v rámci Evropy dlouhodobě nejprůmyslovější zemí, překvapivá není," tvrdí ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Na hrubé přidané hodnotě v Česku se loni průmysl podílel jednou třetinou, podobně tomu podle něj bylo už před dvaceti lety.

"Závislost ČR na průmyslu se od poloviny 90. let dvacátého století zvyšovala až do roku 2008. Od té doby je příspěvek průmyslu k HDP víceméně stabilní. Na čem je ČR stále závislejší, je zpracovatelský průmysl, který roste rychleji než energetika či těžební průmysl," shrnuje Novák. "Středoevropský region byl a je atraktivní díky nižším mzdám, kvalifikovaným pracovníkům a geografické poloze," říká.

Podle Kozuba jde o velkou historickou tradici už z dob Rakouska-Uherska. "Česko nemá přístup k moři, takže ani rybolov, ani námořní doprava se nemohou významně podílet na ekonomice. Zároveň s tím, jak se utlumila těžba uhlí, tak nemáme žádné zásadní naleziště nerostných surovin jako například Norsko," připomíná.

Druhý největší podíl průmyslu na ekonomice má v Unii Maďarsko, kde představuje 45,9 procenta celkové produkce, na třetím místě je Polsko (45 procent). Relativně nejméně je průmysl důležitý naopak pro Lucembursko, kde se podílí jen 14,4 procenta.

Jen dvě procenta v EU

Pokud bychom země EU seřadili podle toho, jak se podílejí na celkové výrobě v EU, tak váha českého průmyslu tak zásadní není. Česko je až jedenáctým nejdůležitějším přispěvatelem a na celkové průmyslové produkci v Unii se podílí pouze dvěma procenty.

Více než čtvrtina výroby se uskutečňuje v Německu, druhým nejdůležitějším tahounem průmyslu v EU je Velká Británie, následuje Itálie.

Země s největším podílem na průmyslu EU

Země Podíl země na průmyslu EU
1. Německo 27,4 %
2. Velká Británie 12,7 %
3. Itálie 12,1 %
4. Francie 11,6 %
5. Španělsko 6,3 %
6. Nizozemsko 4 %
7. Polsko 3,8 %
8. Švédsko 3,3 %
9. - 10. Belgie 2,8 %
9. - 10. Rakousko 2,8 %
11. ČR 2 %
12. Dánsko 1,9 %
13. Irsko 1,8 %
14. Finsko 1,4 %
15. - 17. Portugalsko 1,1 %
15. - 17. Rumunsko 1,1 %
15. - 17. Maďarsko 1,1 %

Podle pondělních dat ČSÚ rostl celý tuzemský průmysl v červenci meziročně o 4,6 procenta, po očištění o vliv pracovních dní, kterých bylo letos o jeden méně než loni, dokonce o 7,2 procenta. Od začátku roku se průmyslová produkce zvýšila o pět procent. Růst tradičně táhl automobilový průmysl - zde produkce meziročně vzrostla o devět procent a na téměř pětiprocentním růstu se podílel 1,7 procentního bodu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy