Český průmysl dál výrazně roste, překvapil analytiky

Ekonomika Radek Bednařík, Ekonomika
Aktualizováno 7. 9. 2015 9:47
Analytici očekávali meziroční růst červencové produkce o necelá tři procenta, ve skutečnosti podle pondělních údajů Českého statistického úřadu vzrostl výkon průmyslových výrobců o 4,6 procenta. Nová čísla tak potvrzují dobré vyhlídky domácí ekonomiky. V růstu pokračuje i stavebnictví.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Očekávání odborníků, že v červenci výrazně zpomalí růst průmyslové produkce, se nenaplnila.

Zatímco podle agentury Reuters očekávali analytici meziroční růst červencové produkce o necelá tři procenta, ve skutečnosti podle pondělních údajů Českého statistického úřadu vzrostl výkon průmyslových výrobců o 4,6 procenta.

"Dnešní čísla jen potvrzují dobré vyhlídky domácí ekonomiky. Slušné tempo domácího průmyslu se pozitivně odráží na nezaměstnanosti, která se v červenci pohybovala lehce nad šesti procenty," říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.

Po očištění vlivu rozdílného počtu pracovních dnů si vedli čeští průmyslníci v červenci ještě lépe - meziroční růst dosáhl 7,2 procenta. Letošní červenec měl ve srovnání s loňským o jeden pracovní den méně. V meziměsíčním srovnání pak hodnota průmyslové produkce vzrostla o 1,3 procenta.

Růst průmyslové výroby tradičně táhl automobilový průmysl - jeho produkce meziročně vzrostla o devět procent a na téměř pětiprocentním růstu se podílel 1,7 procentního bodu.

Meziročně naopak poklesla výroba chemických látek a přípravků (-3,6 procenta) a farmaceutických výrobků (-10,9 procenta).

Firmám se v červenci podařilo nabrat více nových zakázek než v červenci předchozího roku. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 2,2 procenta. Zakázky z Česka zaznamenaly v meziročním srovnání pokles o více než šest procent, ty zahraniční naopak vzrostly o téměř sedm procent.

Počet lidí, kteří pracují v průmyslu, se v červenci meziročně zvýšil, a to o 3,3 procenta. Vzrostla i hrubá mzda, a to o rovná tři procenta na 28 512 Kč.

Výrazně rostlo i stavebnictví

Stavebnictví si v červenci - stejně jako průmysl - rovněž připsalo výrazný růst své produkce. Ta se v meziročním srovnání zvýšila o 12,3 procenta, po očištění vlivu různého počtu pracovních dnů se zvýšila dokonce o 14 procent.

Meziměsíčně stavební firmy zvýšily svou produkci o téměř dvě procenta.

Naopak klesl počet zaměstnanců ve stavebnictví - oproti stejnému měsíci předchozího roku se jejich počet snížil o více než dvě procenta. Hrubá mzda ale naopak vzrostla o 7,3 procenta a dosahovala 33 109 Kč.

"Stavebnictví nemůže nerůst. V období, kdy se staví téměř všude, obzvláště v oblasti dopravních staveb, je pokles nereálný," říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. "Negativní zpráva ale přichází do budoucna. V červenci se vydalo výrazně méně stavebních povolení. K tomu se začalo stavět méně nových bytů, stejně jako se jich méně dokončilo," dodává.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy