České pivovary loni vyrobily nejvíc piva v historii, spotřeba ale zůstala stejná

ČTK Kateřina Šefrová ČTK, Kateřina Šefrová
Aktualizováno 24. 4. 2017 15:05
Výrazně roste výroba nealkoholického piva, naopak klesá produkce takzvaných pivních mixů.
Pivní ulička. (ilustrační foto)
Pivní ulička. (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Produkce českých pivovarů loni stoupla o 1,9 procenta na rekordních 20,5 milionu hektolitrů piva a nealka. Tuzemská spotřeba zůstala 143 litrů na osobu. Dnes to na tiskové konferenci uvedli zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Ačkoliv spotřeba zůstala stejná (143 litrů na osobu), celkové množství vypitého piva se zvýšilo o 200 tisíc na 16,4 milionu hektolitrů. Svaz to vysvětluje rostoucím počtem obyvatel Česka a také vyšší spotřebou ze strany turistů.

Pivo v roce 2016
Pivo v roce 2016 | Foto: Český svaz pivovarů a sladoven
Pivo v roce 2016
Pivo v roce 2016 | Foto: Český svaz pivovarů a sladoven

Nárůst o 17,7 procenta na 555 tisíc hektolitrů zaznamenala výroba nealkoholického piva. Výstav nápojů na bázi piva, takzvaných pivních mixů, klesl o 17,3 procenta.

Na rekordně nízkou úroveň loni klesl podíl piva vypitého v hospodách a restauracích (39 procent) proti prodeji baleného piva v obchodech (61 procent). "Není to jenom česká záležitost, děje se to i jinde v Evropě, třeba severské země jsou na tom ještě hůř. Naopak nejlépe jsou na tom Irové, tam do hospod chodí 68 procent lidí," uvádí výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Pivo v roce 2016
Pivo v roce 2016 | Foto: Český svaz pivovarů a sladoven
Pivo v roce 2016
Pivo v roce 2016 | Foto: Český svaz pivovarů a sladoven

Export piva vzrostl o 4,5 procenta, tempo růstu do zemí Evropské unie ale zpomalilo na 2,5 procenta. Nejvíce piva se vyvezlo na Slovensko, do Německa a Polska. Ze zemí mimo unii se nejvíce českého piva vyvezlo do Ruska, Koreje a Spojených států amerických.

O 4,6 procenta na 326 tisíc hektolitrů vzrostl také dovoz piva do ČR, i tak se ale do Česka v porovnání zemí EU dováží nejméně piva. Nejčastěji jde o polské, ze zemí mimo EU pak o mexické pivo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy