Novým šéfem Budvaru je Petr Dvořák, který se staral o pověst Prazdroje v Londýně

Kateřina Šefrová Adam Váchal Lucie Hrdličková, Kateřina Šefrová, Adam Váchal
Aktualizováno 24. 4. 2017 14:25
Národní podnik Budějovický Budvar má nového šéfa. Ministr zemědělství jím jmenoval Petra Dvořáka, dřívějšího manažera Plzeňského Prazdroje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha/České Budějovice - Národní podnik Budějovický Budvar povede jedenačtyřicetiletý Petr Dvořák. Právě jeho jméno potvrdil dnes odpoledne ministr zemědělství Marian Jurečka, do jehož resortu firma spadá. Funkce se ujme 1. května.

Dvořák nahradí Jiřího Bočka - nejdéle sloužícího ředitele českého pivovaru, který ve funkci strávil čtvrt století. Boček loni v listopadu oznámil, že funkci opouští ze zdravotních důvodů.

Dvořák pracoval na rozvoji značky a exportu Plzeňského Prazdroje přímo v londýnské centrále společnosti SABMiller, bývalého majitele Prazdroje. Předtím pracoval jako šéf marketingu Pivovarů Staropramen.

Rodák z Liberce Petr Dvořák se ucházel o post v Budvaru, když po sedmi letech opustil SABMiller - poté, co Prazdroj koupila japonská pivovarnická skupina Asahi. V tendru na nového šéfa národního podniku mu v úzkého výběru konkuroval mu dlouholetý sládek a výrobní ředitel Budvaru Adam Brož.

"Výběrová komise mi ze všech uchazečů doporučila dva finalisty. S oběma jsem se sešel a podrobně zvažoval koho vybrat. Nakonec jsem si řekl, že by bylo dobré doplnit tým člověkem, který má velmi dobrou zkušenost jak z Česka, tak právě ze zahraničí," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výběr Dvořáka, který měl na starosti pověst českého piva na britském trhu, je logický. Budvar dnes prodá více než polovinu svého piva uvařeného v Budějovicích v cizině. A Velká Británie je jedním z klíčových trhů - jednou z mála zemí, kde má Budvar vlastní obchodní zástupce přímo na místě. V Londýně rozvíjí vlastní hospody, což dělal i Plzeňský Prazdroj.

S výběrem pomáhala vícečlenná komise odborníků a volba byla do poslední chvíle velmi střežená. Na pomoc byl přizván také pražský headhunter Jan Brázda a jeho společnost Constellation. Finální slovo ale bylo na ministru Jurečkovi.

Dvořák přebírá pivovar po Bočkovi v době rozmachu. Poslední roky jsou pro Budvar rekordní. Pivovar má schválenou investici ve výši jeden a půl miliardy na rozvoj areálu a výroby. Ta se má zvednout do několika let o pětinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy