České firmy převezmou ceny za odpovědnost i v Bruselu

csr fórum
25. 2. 2013 20:05
Soutěže European CSR Award se účastní osmadvacet evropských zemí. Česko nesmí chybět
Foto: Aktuálně.cz

Pouze do konce února se mohou české velké i malé firmy ucházet o první celoevropské ocenění za CSR (společenskou odpovědnost firem) v rámci soutěže European CSR Award. Národním partnerem a organizátorem cen v České republice je Byznys pro společnost, největší platforma pro sdílení a šíření principů CSR v České republice a organizátor nezávislé národní CSR soutěže TOP Odpovědná firma.

„Těší nás, že jako partner evropské organizace CSR Europe můžeme organizovat tuto evropskou soutěž v ČR a dát tak příležitost českým firmám," říká za organizátora, platformu Byznys pro společnost, Veronika Němcová. Soutěž European CSR Award probíhá současně ve 28 evropských zemích a ocení projekty za firemní odpovědnost, inovativní přístup a společenský dopad.

Co očekávají české firmy? Inspiraci a srovnání

Přihlásit svůj projekt do soutěže se již rozhodli zástupci velkých i středních firem z různých odvětví.

„Jsme přesvědčeni, že naše společenská odpovědnost a ekologický přínos přesahuje hranice regionu naší působnosti a může být inspirující pro celou Evropu," říká Tomáš Vavřík ze společnosti ČSAD Havířov.

„Od účasti v soutěži European CSR Award si slibujeme nejen usilování o přední místa v soutěži, ale navíc možnost seznámit se s ostatními projekty soutěžících a inspirovat se zajímavými nápady, které tato platforma nabízí," sděluje Klára Pavlíčková ze společnosti Step TRUTNOV.

„Již 15 let organizujeme soutěž na podporu vědy a školství Cena Siemens, která si za dobu své existence vydobyla v odborných kruzích renomé ojedinělého projektu. Nejenom, že jsme pyšní na úspěšnost projektu, ale zároveň bychom chtěli náš přístup a koncept nabídnout ostatním firmám jako příklad hodný k následování," svěřuje se Karolína Kříženecká ze společnosti Siemens.

Informovat o svých projektech, sbírat zkušenosti od těch, kteří jsou dál, navázat nová partnerství. S tím jdou do soutěže Pivovary Staropramen.
Informovat o svých projektech, sbírat zkušenosti od těch, kteří jsou dál, navázat nová partnerství. S tím jdou do soutěže Pivovary Staropramen. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

„Společensky odpovědné a udržitelné podnikání považujeme za nedílnou součást naší strategie. Pravidelně se účastníme soutěže TOP Odpovědná firma a úspěchů v ní si velice vážíme. Soutěžení na evropské úrovni vítáme. Naše mateřská společnost NWR je kotovaná na třech evropských burzách a naše aktivity přesahují hranice České republiky. Proto se těšíme na to, že budeme moci porovnat naše společensky odpovědné projekty s těmi, které přihlásí další evropské firmy," shrnuje důvod přihlášení se do soutěže European CSR Award Marek Síbrt z OKD.

„Naším vzdělávacím projektem Rozumíme penězům prošlo více než 11 tisíc dětí na základních školách a těší nás možnost předložit výsledky naší práce odborné porotě celoevropské CSR soutěže," říká Markéta Vaňková ze společnosti GE Money Bank.

„Jedním z důvodů naší účasti je možnost informovat o našich projektech veřejnost, a to odbornou i laickou. Dalším důvodem je i sbírání zkušeností od společností, které mají v oblasti CSR dlouhodobé zkušenosti. Věříme, že účastí v této soutěži můžeme vzájemně porovnat naše záměry a směřování a případně navázat nová partnerství," shrnuje Jana Bártová ze společnosti Pivovary Staropramen.

Národní vítěze vybere nezávislá komise

Firmy v rámci European CSR Award přihlašují své projekty a strategie realizované ve spolupráci s partnery. Evropská komise tak podporuje jeden ze svých cílů, zveřejněných v rámci své Obnovené strategie EU pro sociální odpovědnost podniků na období 2011 - 2014, tedy vyhlašovat Evropskou cenu za partnerství podniků a nepodnikových partnerů.

České podniky tak mohou přihlašovat své lokální projekty u národního partnera evropské ceny, platformy Byznys pro společnost na  www.eucsraward.cz. Zájemcům nabízí platforma Byznys pro společnost i konzultace k podání přihlášky projektu. Soutěž je otevřená pro velké i malé firmy a účast v ní je zcela bezplatná. Na národní úrovni budou v rámci společně nastaveného hodnotícího procesu vybráni nezávislou komisí dva vítězové za ČR. Jeden z kategorie velkých firem a jeden z kategorie středních a malých firem.

„Vyhlášení vítězů českého kola soutěže proběhne v rámci CSR Summitu 2013, který se bude konat 16. dubna 2013 v pražském Centru současného umění DOX. CSR Europe chystá závěrečný ceremoniál, na kterém budou oceněni všichni národní vítězové ze všech 28 pořádajících států. Tento ceremoniál se uskuteční 25. června 2013 v Bruselu," doplňuje informace Veronika Němcová.

(Článek vyšel v časopisu CSR fórum 2/2013)

 

Právě se děje

před 25 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy