Nadace OKD: Miliony pro seniory i hendikepované

vt
20. 7. 2012 23:27
"Na regionu nám záleží, nekupujeme si odpustky," říká předsedkyně správní rady Nadace OKD
Foto: NOKD

Těžařská Nadace OKD potvrdila roli jednoho z lídrů mezi firemními nadacemi. Loni rozdělila 56,5 milionu korun na 298 veřejně prospěšných projektů, z toho 210 v Moravskoslezském kraji.

Zhruba třetina financí, konkrétně 17,9 milionu korun, šla na sociální aktivity pro seniory, hendikepované a děti. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou Nadace OKD zveřejnila na svém webu.

Nadace se loni ještě výrazněji než dříve zaměřila na podporu pracovní integrace hendikepovaných, devíti miliony podpořila 34 chráněných dílen z celé republiky. Díky nadační podpoře mohli provozovatelé dílen i v ekonomicky složité době zachovat stovky pracovních míst pro hendikepované a v některých případech dokonce zaměstnat nové zájemce o práci.

Nadace zároveň odstartovala program Sídliště žije, jehož cílem je inspirovat obyvatele panelových sídlišť ke společné práci například na budování parků nebo hřišť a tím zlepšit jejich životní prostředí i mezilidské vztahy.

Těžební společnost OKD dává nadaci každoročně jedno procento ze svého zisku před zdaněním, čímž se zařadila po bok významných světových firem, které mají pro své společensky odpovědné podnikání jasná pravidla.

Že nadační aktivity OKD pozitivně ovlivňují dění v regionu, o tom generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck nepochybuje ani v nejmenším.
Že nadační aktivity OKD pozitivně ovlivňují dění v regionu, o tom generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck nepochybuje ani v nejmenším. | Foto: CSR fórum

„Společenská odpovědnost naší firmy spočívá především v tom, že dáváme práci tisícům a zprostředkovaně desetitisícům lidí z regionu a že přistupujeme velmi odpovědně k rekultivaci lokalit ovlivněných těžbou. Podpora Nadace OKD, která financuje potřebné sociální, kulturní a společenské aktivity, je bonusem, na nějž můžeme být právem hrdi. S potěšením sleduji, jak nadační aktivity pozitivně ovlivňují dění v našem regionu," řekl generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

Činnost nadace přesto někteří odpůrci kritizují.

„V Česku panuje přesvědčení, že se firmy v těžkém průmyslu včetně těžebních společností chovají neeticky a zakládají fondy a nadace pouze proto, aby se vykoupily ze svých minulých i současných hříchů, případně si koupily odpustky za hříchy budoucí. Jediná cesta, jak tento názor změnit a ukázat, že nám skutečně na tomto regionu záleží a že opravdu chceme, aby se v něm každému dobře žilo, je tvrdá a vytrvalá práce," upozornila předsedkyně správní rady Petra Mašínová.

Nadace OKD vznikla v lednu 2008 a za dobu své existence rozdělila už přes 230 milionů korun na zhruba 1300 veřejně prospěšných projektů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy