Podnikatelská legenda se dočkala vlastní známky. Ve Zlíně pokřtili novinku s Tomášem Baťou

ČTK Helena Truchlá, ČTK
3. 4. 2016 18:29
U příležitosti 140. výročí narození Tomáše Bati vydala Česká pošta známku s jeho podobiznou. O vydání známky se slavným podnikatelem se přitom usilovalo již dlouho, realizace se však dočkalo až nyní. Slavnostní křest se odehrál o první dubnové neděli v Baťově vile, nyní již je známka dostupná na pobočkách České pošty za třináct korun.
Generální ředitel České pošty Martin Elkán a pravnuk zakladatele Thomas Archer Baťa při slavnostním představení známky na pražské poště
Generální ředitel České pošty Martin Elkán a pravnuk zakladatele Thomas Archer Baťa při slavnostním představení známky na pražské poště | Foto: Česká pošta

Zlín - V sídle Nadace Tomáše Bati ve Zlíně byla slavnostně pokřtěna první česká známka věnovaná zlínskému podnikateli a tvůrci světového obuvnického impéria Tomáši Baťovi. Známka byla vydána k výročí 140 let od jeho narození, které uplynulo v neděli. Její vydání završilo dlouholeté úsilí Klubu absolventů Baťovy školy práce a nadace.

"Nemám pro to jiné slovo než zadostiučinění," řekl ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. Členové klubu se totiž snažili o vydání známky již v roce 1995 ke 120. výročí Baťova narození. Dokonce připravili i návrh toho, jak by mohla vypadat, v Praze ale neuspěli, řekl Velev, který se k úsilí klubu připojil s nadací později.

Chtěli, aby byla známka vydána k dalšímu kulatému výročí v roce 2006. "Jezdil jsem tehdy do Prahy docela pravidelně. Navozil jsem tam desítky knížek, aby si lidé, kteří měli vliv na vyhodnocování, o Baťovi přečetli a viděli, co je to za velikána v naší historii. Podařilo se nám, že Tomáš Baťa byl zařazen do širšího výběru na emisi známek na rok 2006. Znovu to ale nevyšlo, důvody jsou mi neznámé," doplnil Velev, který po tomto druhém odmítnutí změnil strategii a pustil se do kampaně v médiích, alespoň částečně úspěšně.

Tzv. Obálka prvního dne se známkou s Tomášem Baťou
Tzv. Obálka prvního dne se známkou s Tomášem Baťou | Foto: Česká pošta

V roce 2006 známka s Baťou nakonec vyšla. Jenže ji vydala německá pošta ASD. "To byl první krok, který se podařil, ale nebyla to česká známka. Je to absurdní z toho pohledu, že Baťa u nás nemá takový význam jako v zahraničí, kde ho považují za světového podnikatele. U nás to pořád bereme tak nějak lokálně," řekl Velev.

Česká známka s Baťovým portrétem i typickým logem firmy tak vyšla až letos. "Má nominální hodnotu 13 korun a byla vydána v počtu 600 000 známek. Je k dispozici ve všech pobočkách a lze za ni poslat obyčejnou listovní zásilku, klasický dopis a pohlednici," uvedl ředitel Pobočkové sítě Jižní Morava České pošty Jaroslav Navrátil.

Přestože posílání dopisů a pohlednic už dnes není tak časté, jako tomu bylo před lety, podle Veleva vydané známky s Tomášem Baťou zmizí velmi rychle. "Jen firma Baťa a Nadace Tomáše Bati si jich nakoupí po stovkách. Věřím, že i filatelisti něco odeberou, a pak se to použije jako normální běžná známka. Nemám obavy, že se to nespotřebuje," dodal Velev.

Potvrzuje to i mluvčí pošty Matyáš Vitík. „V prvních dnech po vydání se prodala skoro pětina celkového nákladu jenom na filatelistických přepážkách," pochvaluje si zájem veřejnosti Vitík. Česká pošta známku vydala a filatelistické veřejnosti představila už v půlce března.

Baťa pohodář

Na známce je Baťův portrét s písmenem B v typickém červeném firemním fontu. Autorkou návrhu je malířka Eva Hašková, kresbu vytvářela na základě fotografie. "Na výběr jsem měla několik podobenek, tahle mě zaujala svou neformálností. Myslím, že z Bati vyzařuje taková pohoda. To se mi líbilo," říká výtvarnice, která pro Českou poštu navrhla mimo jiné známky s Tančícím domem a Jakubem Janem Rybou.

Německá známka s Tomášem Baťou vydaná ke 130. výročí narození.
Německá známka s Tomášem Baťou vydaná ke 130. výročí narození. | Foto: Česká pošta

Známka byla vyrobena technikou rotačního ocelotisku kombinovaného s dvoubarevným hlubokotiskem. Výtvarný návrh musel převést rytec Jaroslav Tvrdoň na kovovou desku a při tom ho šestkrát zmenšit.

Tomáš Baťa i značka nesoucí jeho jméno jsou známé po celém světě. Baťův přístup k podnikání byl revoluční nejen v technologii výroby obuvi, ale také v metodách řízení a péče o firemní kulturu. Svým zaměstnancům začal poskytovat bydlení, vzdělávání, zavedl pobídkový systém ve formě podílu na zisku, plně pochopil potenciál reklamy a marketingový efekt devítkových "baťovských cen" se využívá dodnes.

"Jsme rádi, že se Tomáš Baťa konečně dočkal ocenění v této podobě i u nás. Známka je naprosto unikátní v tom, že je v Česku jedinou, na které je vyobrazena osobnost podnikatele," uzavírá ředitel nadace Velev.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy