Čím vším uctí Zeman čínského prezidenta? Botami od Bati, výstavou i salvou z děla

Domácí Domácí
24. 3. 2016 22:13
U příležitosti návštěvy čínského prezidenta v České republice uspořádá Miloš Zeman několik akcí na jeho počest. Při příjezdu nechá vypálit čestnou salvu, uspořádal pro něj speciální výstavu, společně zasadí strom a odhalí pamětní desku. Čínská hlava státu si také odveze dary v podobě bot od Bati a broušeného skla, které jí budou návštěvu Česka připomínat. Na programu má samozřejmě i setkání s premiérem nebo ministrem zahraničí.
Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching
Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: ČTK

Praha - Přípravy na plánovaný pondělní příjezd čínského prezidenta Si Ťin-pchinga jsou v plném proudu. Hrad oznámil, jaké akce u příležitosti jeho návštěvy chystá.

Při příjezdu bude vypáleno 21 čestných dělostřeleckých salv, jejichž nácvik v pondělí proběhl. Další specifikum uvítacího ceremoniálu bude představovat přítomnost nejen čestných jednotek Hradní stráže a pražské vojenské posádky, ale i vojáků čtvrté brigády rychlého nasazení z Tábora a policistů. "To nikdy nebylo," řekl ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt k přítomnosti policistů.

Důvodem podle něj je důležitost policistů v současné bezpečnostní situaci v Evropě. "Pan prezident se rozhodl, že je tímto gestem přizve na zajištění oficiálního aktu," dodal. Hrad očekává, že se policisté budou účastnit i dalších státních aktů v budoucnosti.

Po velké části Prahy jsou už nyní umístěny billboardy v čínštině s nápisy "Vítejte v České republice" a čínské vlaječky. Zařídila to Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, kterou ovládá bývalý ministr obrany ve vládě Miloše Zemana Jaroslav Tvrdík. Podle Tvrdíka je to součástí asijské tradice.

Darem dostane čínský prezident od svého českého protějšku broušené sklo od společnosti Moser a tři páry bot značky Baťa, jako připomínku na dárek, který hlavní představitel Číny dostal jako dítě od svého otce. "Čínský prezident říkal, že na Československo vzpomíná díky svému tatínkovi, který tuto zemi navštívil a jako dárek svému synovi tehdy přivezl české boty Baťa," uvedl Forejt.

Pracovníci Pražského hradu připravili pro návštěvu speciální výstavu. Obsahuje cenné historické předměty i fotografie a dokumenty ze vzájemných diplomatických styků. Oba prezidenti si ji prohlédnou v úterý po státní večeři.

Forejt také okomentoval přípravu menu, kterým bude Si Ťin-pching pohoštěn při pondělní večeři v Lánech i v úterý během státní večeře na Pražském hradě. "V Lánech to budou věci, které souvisí s lánskou oborou a bažantnicí," Podrobnosti ke složení menu během státní večeře zatím blíže komentovat nechtěl. "Mohu prozradit, že dezertem bude čokoládové piáno. Čínský prezident i jeho žena mají blízko k hudbě," poznamenal šéf hradního protokolu. Dodal, že na piáně budou obě státní vlajky.

Při návštěvě v Lánech Miloš Zeman a Si Ťin-pching společně zasadí strom ginkgo bilobu a odhalí pamětní desku, informoval mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru, kde si pro návštěvu čínského prezidenta založil zvláštní profil @hostzCLR.

Si Ťin-pching do Česka přijede v pondělí a zůstane do středy. Se Zemanem se setká v Lánech i na Hradě, schůzky má naplánovány i s dalšími politiky včetně premiéra Bohuslava Sobotky, předsedou Senátu Milanem Štěchem, předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a primátorkou Adrianou Krnáčovou. Sejde se i s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Prohlédne si také Strahovský klášter a bude přítomen podnikatelskému fóru.

Ne všichni ale budou čínskou hlavu státu s ovacemi vítat. Některé pražské části na protest proti podepsání nedávné dohody s Čínou, která popírala existenci Tibetu, jakožto samostatného státu, nechají vyvěšené tibetské vlajky. Praha 6 a 7 si tak symbolicky připomenou situaci Tibetu, který je Čínou okupován.

"Vedení Prahy 6 rozhodlo nechat na budově radnice symbolicky vyvěšenou tibetskou standartu ode dne výročí krvavě potlačeného povstání tibetského lidu až po vlastní konání pracovní návštěvy prezidenta Čínské lidové republiky na Pražském hradě," sdělil mluvčí úřadu Martin Churavý.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ministři zahraničí zemí EU vyzvali k zastavení bojů mezi Izraelem a Palestinci. Společné prohlášení kritické k Izraeli však nepodpořilo Maďarsko

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza v úterý uzavřela nejvýš od léta 2011

Pražská burza je nejsilnější za posledních téměř deset let. Index PX dnes uzavřel na 1143,3 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná hodnota od 3. srpna 2011. Vzhůru mu pomohly především akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Ze 13 hlavních titulů, které ovlivňují hodnotu indexu PX, dnes šest uzavřelo obchodování se ziskem. Nejvýrazněji zdražily akcie banky Moneta, o téměř 2,5 procenta. Dařilo se také cenným papírům bankovní skupiny Erste a Komerční banky.

Mimo finanční sektor si nejvýrazněji polepšily akcie ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy