Dopisy musíte doručovat, ne je rovnou nechávat na pobočce. Česká pošta dostala pokutu

pk pk
13. 6. 2018 15:11
Pouze ve výjimečných případech nemusí doručovatel tuto povinnost splnit, zdůraznil Český telekomunikační úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Doručovatelé nemohou ukládat zásilky rovnou na poště, aniž by se vůbec pokusili o jejich dodání. Zdůraznil to Český telekomunikační úřad, když České poště uložil pokutu dva tisíce korun za tři nedoručené dopisy pro jednoho adresáta v Benátkách nad Jizerou.

"Pokud doručovatel nedodrží pracovní postup stanovený zaměstnavatelem, jde tato skutečnost k tíži poskytovatele poštovních služeb a nezbavuje jej odpovědnosti za spáchání správního deliktu," uvedl úřad, který na poštovní trh dohlíží.

Podle zákona musejí být základní služby poskytovány každý pracovní den a musí umožnit alespoň jedno dodání na adresu každé fyzické nebo právnické osoby, ve výjimečných případech postačí dodání do takzvané dodávací schrány nebo jiného vhodného zařízení.

Vyhláška uvádí tři výjimky. Jednak jde o situaci, kdy je cesta na určenou adresu "spojená s důvodnými obavami z ohrožení života, zdraví nebo majetku". Druhou výjimkou je, pokud se místo dodání nachází mimo sídelní celek a není dostupné po veřejně přístupné pozemní komunikaci. Třetí variantou pak je, když zásilka nebo poukázaná částka převyšuje hodnotu 150 tisíc korun.

V případě tří obyčejných dopisů, na jejichž uložení na poště si stěžoval adresát z Benátek nad Jizerou, však podle zjištění ČTÚ nebyla splněna ani jedna z těchto podmínek.

Úřad uvedl, že pokuta 2000 korun je relativně nízká díky polehčujícím okolnostem. K pochybení prokazatelně došlo pouze u jednoho adresáta a tří jemu určených zásilek, tudíž se jednalo o provinění menšího rozsahu. Zároveň sama Česká pošta přiznala, že k němu došlo pochybením doručovatele.

Za letošní první čtvrtletí stoupl celkový počet stížností na poštovní služby více než o pětinu v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Regulátor přijal 123 podání, nejvíce se týkalo dodávání zásilek (55) a vyřizování reklamací (47).

Mluvčí státního podniku Matyáš Vitík vysvětluje rostoucí počet pochybení zejména nedostatkem pracovníků, především v oblastech, kde působí soukromí doručovatelé. 

"Především kvůli nízkým mzdám je mnoho neobsazených pracovních míst a zaměstnanci pošty tak pracují v extrémních podmínkách, s velkou zátěží a stresem," uvádí Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, který sdružuje kolem 9000 pracovníků pošty.

"Situace zaměstnanců je složitá a vážná, odcházejí dlouholetí zaměstnanci a nastává personální destabilizace podniku," varují odboráři v petici, kterou letos předali poslancům a senátorům, po nichž chtějí výraznější zvýšení platů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy