Dopisy musíte doručovat, ne je rovnou nechávat na pobočce. Česká pošta dostala pokutu

pk pk
13. 6. 2018 15:11
Pouze ve výjimečných případech nemusí doručovatel tuto povinnost splnit, zdůraznil Český telekomunikační úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Doručovatelé nemohou ukládat zásilky rovnou na poště, aniž by se vůbec pokusili o jejich dodání. Zdůraznil to Český telekomunikační úřad, když České poště uložil pokutu dva tisíce korun za tři nedoručené dopisy pro jednoho adresáta v Benátkách nad Jizerou.

"Pokud doručovatel nedodrží pracovní postup stanovený zaměstnavatelem, jde tato skutečnost k tíži poskytovatele poštovních služeb a nezbavuje jej odpovědnosti za spáchání správního deliktu," uvedl úřad, který na poštovní trh dohlíží.

Podle zákona musejí být základní služby poskytovány každý pracovní den a musí umožnit alespoň jedno dodání na adresu každé fyzické nebo právnické osoby, ve výjimečných případech postačí dodání do takzvané dodávací schrány nebo jiného vhodného zařízení.

Vyhláška uvádí tři výjimky. Jednak jde o situaci, kdy je cesta na určenou adresu "spojená s důvodnými obavami z ohrožení života, zdraví nebo majetku". Druhou výjimkou je, pokud se místo dodání nachází mimo sídelní celek a není dostupné po veřejně přístupné pozemní komunikaci. Třetí variantou pak je, když zásilka nebo poukázaná částka převyšuje hodnotu 150 tisíc korun.

V případě tří obyčejných dopisů, na jejichž uložení na poště si stěžoval adresát z Benátek nad Jizerou, však podle zjištění ČTÚ nebyla splněna ani jedna z těchto podmínek.

Úřad uvedl, že pokuta 2000 korun je relativně nízká díky polehčujícím okolnostem. K pochybení prokazatelně došlo pouze u jednoho adresáta a tří jemu určených zásilek, tudíž se jednalo o provinění menšího rozsahu. Zároveň sama Česká pošta přiznala, že k němu došlo pochybením doručovatele.

Za letošní první čtvrtletí stoupl celkový počet stížností na poštovní služby více než o pětinu v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Regulátor přijal 123 podání, nejvíce se týkalo dodávání zásilek (55) a vyřizování reklamací (47).

Mluvčí státního podniku Matyáš Vitík vysvětluje rostoucí počet pochybení zejména nedostatkem pracovníků, především v oblastech, kde působí soukromí doručovatelé. 

"Především kvůli nízkým mzdám je mnoho neobsazených pracovních míst a zaměstnanci pošty tak pracují v extrémních podmínkách, s velkou zátěží a stresem," uvádí Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, který sdružuje kolem 9000 pracovníků pošty.

"Situace zaměstnanců je složitá a vážná, odcházejí dlouholetí zaměstnanci a nastává personální destabilizace podniku," varují odboráři v petici, kterou letos předali poslancům a senátorům, po nichž chtějí výraznější zvýšení platů.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy