reklama
 
 

Platy pošťáků mohou stoupnout výrazněji, přislíbili jim zástupci poslanců a senátorů

5. 6. 2018 13:50
Letos v dubnu Česká pošta zvýšila zaměstnancům tarifní mzdy o 7,1 procenta. To v praxi ovšem znamenalo reálné zvýšení o dvě až tři procenta.

Praha - Zákonodárci nejspíš podpoří požadavky pošťáků na vyšší platy. Letošní navýšení tarifních platů o 7,1 procenta pokládají spolu s odbory za nedostatečné. Zástupci sněmovny i Senátu to přislíbili při dnešním veřejném slyšení k petici poštovních odborářů za lepší pracovní a mzdové podmínky zaměstnanců pošty.

Tvůrci petice poukazují na to, že loni průměrná mzda zaměstnance České pošty činila 23 895 korun měsíčně, zatímco celorepubliková byla o zhruba 4500 korun vyšší. Místopředseda senátního výboru pro veřejnou správu Jiří Carbol (KDU-ČSL) to označil za nedůstojné a přislíbil podporu navýšení mezd. I podle předsedkyně sněmovního petičního výboru Heleny Válkové (ANO) se parlament postaví za pošťáky.

Cestou by podle Carbola mohla být změna zákona, která by zvýšila půlmiliardový příspěvek státu České poště na zajištění základních služeb. Tím podmiňoval další zvyšování platů letos odvolaný generální ředitel pošty Martin Elkán. Na platy by podle něj po dohodě s odbory mělo být určeno 45 procent částky, o kterou by byl příspěvek navýšen.

Od letošního dubna Česká pošta zvýšila zaměstnancům tarifní mzdy o 7,1 procenta. Toto navýšení ale ve skutečnosti podle předsedkyně poštovních odborářů Jindřišky Budweiserové zvedlo pošťákům platy reálně jen o dvě až tři procenta, což potvrdili i zástupci vedení pošty, podle nichž na vyšší nárůst mezd nemá podnik vnitřní zdroje. Ve shodě s odbory proto usiluje o navýšení státního příspěvku na základní poštovní služby

Česká pošta zaměstnává 30 000 lidí v 3200 pobočkách, petici podepsalo zhruba 14 000 lidí. Senát jako celek by se jí mohl zabývat v červenci. Petice požaduje především "spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb", které poštu podle odborářů stojí dvě miliardy korun ročně, ale stát ze zákona hradí maximálně jejich čtvrtinu. Česká pošta tyto služby musí platit z velké části sama a řeší to úsporami.

autor: ČTK | 5. 6. 2018 13:50

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama