Prodělek se vyšplhal za pololetí na 773 milionů korun. Meziročně se tak výsledek zhoršil o 240 milionů korun.
Přesto je to méně, než aerolinie čekaly. Jak upozornil dříve deník Aktuálně.cz, ztráta se šplhala až přes miliardu.
Druhé pololetí s letní sezonou bývá pro ČSA výrazně ziskovější. Firma pro celý rok plánuje ztrátu zhruba půl miliardy. Tedy na úrovni loňské ztráty, která dosáhla 496 milionů korun.
Dohodou k vysokému platu
Devět až deset platů nabízejí ČSA zaměstnancům, kteří dobrovolně opustí firmu do konce měsíce. Jde o součást plánu ozdravění společnosti.
"Jde o standardní, jednorázové a férové řešení, podanou ruku pro klidný odchod a nový start, řešení ekonomicky i sociálně výhodné pro obě strany - zaměstnance i ČSA. Je to rychlý ozdravný proces, který ukončí neklid a dá nový impuls," uvedl Radomír Lašák, prezident Českých aerolinií.
Tvrdí, že právě ten může pomoci společnosti uspět v tvrdých konkurenčních podmínkách. "ČSA zeštíhluje, snižuje náklady, počty manažerů. Víme, že není jednoduché odejít ze zaměstnání, a právě proto jsme připravili sociální program OK Dohoda. Odejde 10 až 20 procent zaměstnanců," dodal Lašák.
Při odchodu dvaceti procent "průměrných" zaměstnanců - tedy tisíce lidí - by se celkové náklady vyšplhaly bezmála na půl miliardy korun.
S odstupným ve výši devíti- nebo desetinásobku platu by však mělo z Českých aerolinií odejít v dohledné době jen asi 150 zaměstnanců. Firmu to bude na nákladech stát 83 milionů korun. Zájem o možnost odchodu s vysokým odstupným je již nyní vyšší. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval prezident ČSA Radomír Lašák.
Do dnešního dne podalo žádost 224 lidí. Asi stovce z nich již vedení podniku vyhovělo. Možnost využít nabídky na dobrovolný odchod s vysokým odstupným mají zaměstnanci do 24. srpna.
Lidé i letadla
Podle důvěrných zdrojů ČTK chtějí Aerolinie navíc prodat také dvě letadla. To by znamenalo, že se propouštění dotkne také pilotů či letušek. U dvou letounů to představuje dvě desítky pilotů. Propuštěni podle ČTK mají být ti služebně nejmladší.
Propouštění je součástí plánu, jak ozdravit firmu, která se potýká s vysokou ztrátou. Vloni se vyšplhala na půl miliardy korun a ani letos to nebude o mnoho lepší, i když Lašák splní svůj plán mít ztrátu přinejhorším stejnou jako loni.
Dalším ztrátám má zabránit takzvaný plán "OK 06 - 08" nebo též Turnaroud plán (neboli plán obratu). Ten má základní cíl: v současnosti ztrátovou firmu dovést co nejrychleji, konkrétně do roku 2008, k zisku, a připravit ji tak na plánovanou privatizaci.
Výnos, který stát získá, se odhaduje jen těžko. Ve firmě, jejíž základní kapitál je bezmála tři miliardy korun, drží více než 56 procent.