Žaloba: Úřady porušily zákon a nechaly miliardáře těžit

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 7. 2011 13:00
Greenpeace a sdružení Kořeny podaly žalobu na báňský úřad
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ekologičtí aktivisté se brání proti tomu, aby mohla společnost Czech Coal dalších čtyřicet let těžit v severočeském lomu Vršany.

Správní žalobu proti rozhodnutí Českého báňského úřadu podalo litvínovské občanské sdružení Kořeny s odbornou pomocí Greenpeace.

Český báňský úřad (ČBÚ) podle nich neoprávněně posvětil hornickou činnost ve velkolomu Vršany, kterou provozuje Vršanská uhelná. Ta je součástí skupiny Czech Coal.

Na základě rozhodnutí ČBÚ získala Czech Coal, jejímž hlavním akcionářem je podnikatel Petr Tykač, povolení ve velkolomu těžit až do roku 2052.

Chyběla potřebná povolení

Greenpeace a Kořeny však protestují. Tím, že ČBÚ dal Czech Coal volnou ruku k těžbě, v mnoha případech porušil zákon.

Úřad stavbu podle aktivistů povolil, aniž by dostal například rozhodnutí o udělení výjimky v rámci ochrany některých rostlin a živočichů nebo o přeložení silnice, která má těžbě ustoupit.

Dále upozorňují na to, že chybí povinné posouzení vlivů na okolní krajinu. Ministerstvo životního prostředí jej totiž vydalo pouze do roku 2032, tedy na polovinu doby těžby.

"Stát v ochraně veřejného zájmu ve věci Vršan fatálně selhal," zdůrazňuje Jan Rovenský z Greenpeace. Státní úředníci si podle něj neopatřili ani povolení a posudky, které normální smrtelník potřebuje i ke stavbě rodinného domu.

Uhlí by mělo jít hlavně do tepláren

Kromě toho aktivisté prosazují přijetí zákona, podle něhož by bylo povinné dodávat vytěžené uhlí přednostně tuzemským teplárnám.

Ty podle nich dokáží využít uhlí s až trojnásobně vyšší účinností než kondenzační elektrárny ČEZu.

Teplárny by pak získaly dostatek paliva, čímž by přestala být aktuální diskuse o prolomení těžebních limitů na Litvínovsku, které by si vyžádalo zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice.

Pokud by se zákon podařilo prosadit, platila by povinnost obchodovat s teplárnami i pro Czech Coal, lokalita Vršany totiž disponuje zásobami s nejdelší životností v Česku.

Czech Coal se však brání tím, že se ke spolupráci s teplárnami chystá již nyní.

Podle informace ve firemních Důlních novinách nabízí teplárnám pro období 2013 až 2022 prodej směsi složené z uhlí vytěženého v lokalitách ČSA a Vršany.

"Czech Coal již o této nabídce jedná se svými obchodními partnery. Zároveň požádala Teplárenské sdružení o zprostředkování této nabídky dalším teplárnám," uvádí Czech Coal v tiskové zprávě.

Komu skupina prodává uhlí nyní, odmítla ředitelka pro regionální politiku Czech Coal Liběna Novotná komentovat a odkázala redakci na webové stránky společnosti.

V případě, že Kořeny a Greenpeace s žalobou uspějí, bude muset báňský úřad o celé věci rozhodovat znovu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy