Na západě Čech těží méně uhlí a uhlobaronům klesá zisk

Ekonomika Ekonomika
24. 5. 2011 10:05
Podmínky k těžbě uhlí se zhoršují
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Sokolov - O dalších 200 000 tun klesla loni těžba uhlí v Sokolovské uhelné (SU). Byla na úrovni 8,4 milionu tun. Těžba klesá už třetím rokem, když předtím se řadu let pohyboval její roční objem kolem deseti milionů tun.

Také v důsledku toho klesl loni společnosti čistý zisk o 345 milionů korun na přibližně 1,58 miliardy korun. Kromě toho loňský výsledek ovlivnilo snížení tržeb za elektrickou energii kvůli poklesům její ceny, zhoršující se podmínky pro těžbu uhlí i likvidace sesuvu zeminy v lomu Jiří. Celkové tržby klesly o 994 milionů korun na zhruba 8,38 miliardy korun.

SU výsledky zveřejnila ve výroční zprávě.

Celková těžba hnědého uhlí v roce 2010 byla v Česku loni asi 44 milionu tun, v porovnání s rokem 2009 klesla o dvě procenta. Nejvíce vytěžily Severočeské doly (21,8 milionu tun), druhý největší objem vykázala Czech Coal Group (13,5 milionu tun) a SU je třetí. Počet zaměstnanců v tomto odvětví meziročně klesl o 541 lidí.

Velkou část uhlí společnost spotřebuje na výrobu elektřiny a tepla

Na tržbách společnosti se ze tří čtvrtin podílel prodej energií za zhruba 5,2 miliardy korun. I tam ale došlo k meziročnímu snížení přibližně o 600 milionů korun. Tržby za pevná paliva včetně přepravného byly loni 2,7 miliardy korun, což je přibližně o tři sta milionů méně. SU zpracovala podstatnou část vytěženého uhlí ve zpracovatelské části firmy na elektřinu nebo teplo.

V roce 2010 investovala SU asi 800 milionů korun, stejně jako v předchozím roce. Významnou investicí byla mimo jiné modernizace a zvýšení kapacity výroby multiprachu. Po ukončení výroby briket bude tato technologie produkovat kolem 300 000 tun sušeného hnědouhelného prachu ročně.

V současnosti pracuje v Sokolovské uhelné přes 4400 zaměstnanců, vloni se jejich počet snížil o 143 lidí. Průměrný výdělek ve společnosti byl loni po vyplacení mimořádných prémií 30 062 korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy