Z nájemního bydlení je náhle hit realitního trhu

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 3. 2009 22:13
Lidé se v nejistých časech nechtějí zadlužovat. Věří také, že ceny půjdou dolů
Nové byty na pražském Bohdalci. Mnoho lidí čeká, až podobné byty zlevní. Nejpíš marně.
Nové byty na pražském Bohdalci. Mnoho lidí čeká, až podobné byty zlevní. Nejpíš marně. | Foto: Aktuálně.cz

Ceny nájemného 2009

Byt 2+1 (vyběr)

  • Praha 1 - 18 000 Kč
  • Praha 2 - 15 000 Kč
  • Praha 6 - 13 000 Kč
  • Louny - 11 000 Kč
  • Pardubice - 8 500 Kč
  • Olomouc - 7 500 Kč
  • Mělník - 7 000 Kč
  • Hodonín - 6 500 Kč
  • Jeseník - 5 500 Kč
  • Šumperk - 5 000 Kč

Brno - Je lepší splácet hypotéku na vlastní bydlení, než každý měsíc cpát peníze do cizí kapsy na nájemném. Podobná úvaha je s postupující ekonomickou recesí cizí stále většímu množství lidí. Poptávka po nájemném je podle realitních kanceláří hitem letošního roku.

„Zaznamenáváme veliký růst poptávky po pronájmech. Například v lednu letošního roku jsme oproti stejnému měsíci v roce 2008 vykázali nárůst v pronájmech o 36 procent," uvedla tisková mluvčí společnosti Remax Barbora Hokrová.

Stále silnější zájem o nájemní bydlení potvrzují i další velké realitní společnosti. Začal podle nich přibližně před půl rokem a většina odborníků předpovídá, že bude ještě nějakou dobu pokračovat.

Ceny nájmů stoupají pomalu

Vyšší poptávka po pronájmech by měla logicky tlačit cenu tržního nájemného směrem vzhůru. I když však chce v pronajatém bytě bydlet stále více lidí v celé republice, nájemné roste spíš ve velkých městech.

„K nejmarkantnějšímu zvýšení cen pronájmu došlo v Praze, Brně, Ústí nad Labem, mírné zvýšení registrujeme i v Hradci Králové. Ceny se během roku téměř nepohnuly ve Zlíně a Olomouci," přiblížil situaci výkonný ředitel Realitní kanceláře Sting Michal Pitucha.

Zvyšování cenové hladiny nájemného bude podle něj i nadále pokračovat v závislosti na poptávce, která se v jednotlivých regionech liší. „Rozhodně nepůjde o dramatické zvýšení. Lidé by pak nájemné nebyli schopni platit. V době, kdy mají lidé nejistou práci, platy se nezvyšují, nepředpokládám výraznější zvýšení nájemného," dodal Pitucha.

Podle Jiřího Fajkuse ze společnosti Real Spektrum Group však existuje jakási psychologická hranice, nad níž poptávka výrazně klesá. „V Brně je to například 10 tisíc korun," uvedl Fajkus, místopředseda představenstva Real Spektrum Group.

Ceny za pronájem bytu se samozřejmě výrazně liší už nyní. Zatímco za pronájem bytu 2+1 v centru Prahy zaplatí v současnosti nájemce okolo 18 tisíc měsíčně, na Bruntálsku a Šumpersku jej obdobně velký byt přijde měsíčně na pět tisíc korun.

I to je důvod, proč nelze jednoznačně předpovědět, jak se bude cena nájemného vyvíjet dál. I v současnosti jsou okresy, kde ceny nájemného stagnují nebo dokonce klesají.

„Realitní trh je trhem výsostně lokálním, s různou úrovní rozvinutosti a rozdílnou nabídkou, poptávkou, cenou i konjunkturální fází," upozornil Fajkus.

Ve hře je krize i nereálný optimismus

Zájem o pronájmy a odkládání koupě vlastního bydlení na pozdější dobu má podle expertů hned několik příčin.

První z nich je ekonomická krize. Ta zhoršila dostupnost hypoték - nutí banky k opatrnosti, tlačí úroky vzhůru a výši půjčené částky dolů. Mnoho rodin tak už na hypotéku v potřebné výši nedosáhne.

Zároveň mají lidé obavy z dalšího ekonomického vývoje. V době, kdy se neustále množí zprávy o propouštění a nejisté budoucnosti ekonomiky, si mnoho lidí dvakrát rozmyslí, zda se chtějí na několik desítek let zadlužit.

Dalším důvodem, proč řada lidí dává přednost nájemnímu bydlení, je paradoxně optimismus. Podle realitních odborníků nemístný. „Řada lidí očekává pokles cen rezidenčních nemovitostí na nereálnou úroveň. Tyto prognózy jsou silně podporovány médii," konstatoval Fajkus.

Ceny klesají u velkých panelákových bytů

A letošní vývoj na realitním trhu mu dává zapravdu. Rozhodně se nedá říci, že by byty a domy v České republice prudce zlevňovaly. Platí to jen o některých z nich.

Panelový byt nemusí být zrovna na nechvalně proslulém sídlišti Janov v Litvínově, aby jeho cena klesala.
Panelový byt nemusí být zrovna na nechvalně proslulém sídlišti Janov v Litvínově, aby jeho cena klesala. | Foto: Ondřej Besperát

„Ceny bytů nadále klesají především v takových lokalitách, kde předtím došlo k neopodstatněnému a přemrštěnému zdražení bytů nebo kde je výrazná nabídka převyšující poptávku. Pokud chce v takovýchto lokalitách prodávající prodat, nezbývá mu než jít s cenou výrazně dolů," vysvětlil Michal Pitucha.

Nejrychleji padá podle realitních kanceláří cena u velkých panelákových bytů ve špatně dostupných a nepříliš atraktivních lokalitách. Ty oproti loňskému roku zlevnily o 25 až 30 procent.

„Plošný pokles cen nových bytů dosud nenastal a nelze jej ani očekávat. Kvalitní byty ze starší cihlové zástavby v dobrém technickém stavu a na dobré adrese ceny drží a zhodnocují v důsledku trvale nízké nabídky," doplnil Jiří Fajkus.

 

Právě se děje

Další zprávy