Vláda chystá daňový ráj pro manažery a živnostníky

Petr Holub
11. 8. 2011 10:20
Výhody pro manažery, živnostníky a rentiéry uhradí průměrný zaměstnanec a spotřebitel
Daňový žonglér a ministr financí Miroslav Kalousek v představě karikaturisty.
Daňový žonglér a ministr financí Miroslav Kalousek v představě karikaturisty. | Foto: Petr Vyroal

Praha - Snižovat sazbu daně z příjmu i sociálního pojistného, a dokonce zrušit daň z dividend.

Reforma z pera ministra financí Miroslava Kalouska vytvoří v Česku unikátní daňový systém, který nemá srovnání v žádné z vyspělých zemí.

Výhody pro manažery, živnostníky a rentiéry uhradí průměrný zaměstnanec a spotřebitel.

Ještě dál na východ

Hlavní část reformy skrývá zákon o jednotném inkasním místě a ministři ho chtěli projednat hned na první schůzi po vládních prázdninách.

Nakonec verdikt o čtrnáct dnů odložili, protože proti reformě nahlas protestovali podnikatelé. Pokud ale vláda a později také Parlament Kalouskův návrh schválí, dostane se Česko v žebříčku 34 členských států OECD na první příčku hned ve třech daňových disciplínách. (Detailní srovnání v grafice na konci článku.)

Nejnižší daně budou platit vysoce postavení manažeři. Relativně málo už platí od roku 2008, kdy byla zavedena rovná sazba daně z příjmu. Dosud je na úrovni 15 procent ze superhrubé mzdy, to odpovídá 22 procentům z hrubé mzdy. Nižší daně platili manažeři z dalších východoevropských zemí, kde byla zavedena „rovná daň", konkrétně na Slovensku, v Estonsku a od letoška také v Maďarsku.

Od roku 2013 bude zdejší rovná daň na úrovni 19 procent a tím se Česko dostane na slovenskou úroveň. Při větším množství daňových výjimek na tom budou Češi lépe.

Nejnižší rovné daně se ovšem vybírají ještě dál na východě. Konkrétně v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině a v Kazachstánu se sazba pohybuje mezi 10 a 15 procenty, tyto země však nejsou členy OECD.

Vyšší dividendy, méně stravenek

Východoevropské vzory následuje Kalouskova reforma také zrušením daně z dividend. Z vyspělých zemí byla tato daň zrušena opět jen na Slovensku a v Estonsku.

Databáze OECD srovnává údaje o tom, kolik stát odebere ze zisku podniků celkem. Inkasuje totiž nejen na podnikové dani, ale zatěžuje také osobní příjmy akcionářů zmíněnou daní z dividend.

Celková daňová zátěž pro podnikové zisky obvykle kopíruje horní sazbu daně z příjmu pro soukromé osoby. Například v Rakousku, Dánsku nebo v Nizozemsku překračuje tato sazba 50 procent.

Ve státech, které jako Česko, Slovensko a Estonsko zrušily daňovou progresi, pak reformátoři typu Kalouska snižují celkovou zátěž pro podnikové zisky na úroveň jediné sazby daně ze soukromých příjmů. K tomu jim ovšem stačí obyčejná podniková daň a už nepotřebují speciální daň z dividend.

Češi budou s devatenácti procenty i v tomto případě se Slováky nejlepší. Stát tak přijde o devět miliard, které si vybere nazpět zrušením daňových výjimek pro stravenky a podnikové jídelny.

Jako Anglosasové bez peněz

Další primát získají zdejší živnostníci, kteří budou platit nejnižší sociální pojistné na úrovni 6,5 procenta svého čistého zisku. V tomto případě následuje Česko anglosaský vzor. Mimořádně nízké pojistné na úrovni sedmi až deseti procent platí živnostníci také v Irsku, Kanadě a Spojeném království.

Rozdíl je v tom, že nízké pojistné platí ve zmíněných zemích také zaměstnanci. Stát pak doplácí sociální výdaje z výnosů nepřímých daní. Irové, Kanaďané a Britové také častěji spoří na důchody u soukromých fondů.

Naopak v Česku platí důchody takřka výlučně stát. Proto vybírá vysoké pojistné od zaměstnanců a jejich zaměstnavatelů. Za zdejšího zaměstnance se odvádí na sociálním pojistném 32 procent z hrubé mzdy, Anglosasové platí mezi 15 a 20 procenty.

Sleva na pojistném nebude zadarmo

Kalouskova reforma se snaží na anglosaskou úroveň snížit také sociální pojistné, současný stav rozpočtu jí k tomu však dává minimální prostor.

Proto pomáhá aspoň firmám, které dnes odvádějí 25,5 procenta z hrubé mzdy svých zaměstnanců na sociální účely a k tomu ještě 9 procent na zdravotní pojištění. Tato částka je mezi zeměmi OECD srovnatelná jen s Belgičany a Francouzi.
Stát pomůže podnikům tím, že o dvě procenta sníží zdravotní pojistné. Stejnou částku si ovšem vybere od zaměstnanců, kteří budou platit namísto současných 4,5 procenta o dvě procenta navíc.

V tomto směru se český model přiblíží standardním poměrům, protože ve většině vyspělých zemí nemusí zdravotní pojistné za zaměstnance podniky odvádět vůbec.

Jiný reformní zákon zvyšuje ještě daň z přidané hodnoty. Pokud se její sazby vyrovnají na 17,5 procentech, dostanou se Češi výší odvodů ze spotřeby do první desítky zemí OECD. Při zvýšení na 19 procent se dotáhnou na první pětku. Výrazně víc budou odvádět už jen Dánové, Maďaři a Islanďané.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy