Praha - Bývalý výkonný ředitel developerské společnosti Central Group Aleš Novotný, který byl nepravomocně odsouzen za téměř dvousetmilionové daňové úniky, se obrátí na Evropský soud pro lidská práva. Důvodem je délka jeho vazby, jež trvá téměř tři roky. Řekl to Novotného právník Libor Kapalín poté, co pražský vrchní soud zamítl žádost jeho klienta o propuštění z vazební věznice.
Novotný už strávil ve vazbě dva roky a deset měsíců. Podle údajů Vězeňské služby, které v pátek Kapalín předložil soudu, je v současné době takto dlouho drženo v českých vazebních věznicích pět lidí. Advokát proto žádal, aby byl jeho klient propuštěn na svobodu, s tím, že Novotného bratr je ochoten složit kauci ve výši půl milionu korun.
"Doba vazby je excesem, značné průtahy v řízení způsobil soud prvního stupně," uvedl. Sám Novotný pak prohlásil, že na svobodě by nikam neutekl, protože nechce zahodit poslední šanci neztratit svou rodinu. "Neumím si představit, že bych se do konce života skrýval," podotkl.
Obava z útěku stále trvá
Soudní senát však dospěl k závěru, že obava z útěku Novotného do ciziny stále trvá. "Lze ho propustit na svobodu, ale je třeba vytvořit dostatečnou záruku toho, že se nebude skrývat a nebude utíkat... 500 tisíc korun dostatečnou zárukou není," prohlásil předseda senátu Jiří Hnilica. Kauci proto stanovil na pět milionů. Podle advokáta však Novotný takovou částku nemá k dispozici, a zůstane tedy ve vazbě.
Obžaloba tvrdí, že Novotný v letech 2004 až 2010 úmyslně vkládal do účetnictví Central Group stovky falešných faktur za fiktivní propagační nebo marketingové služby. Spolu s dalšímu pachateli tak krátili daň z přidané hodnoty a snižovali daňový základ pro výpočet daně z příjmu. Podle nepravomocného rozsudku pražského městského soudu, který Novotnému uložil 8,5 roku vězení, se tak Novotnému podařilo zkrátit daň o 163 milionů a o zkrácení dalších 20 milionů se pokusil.
Ústavní i Evropský soud
Kapalín chce v reakci na páteční rozhodnutí vrchního soudu podat také stížnost k Ústavnímu soudu. Vadí mu, že pobyt jeho klienta už překročil nejvyšší přípustnou dobu povolenou zákonem, a to kvůli ustanovení, podle kterého se do této doby nezapočítává čas mezi vyhlášením nepravomocného rozsudku a jeho případným zrušením odvolacím soudem. Kapalín věří, že toto ustanovení trestního řádu se má vztahovat na případy, kdy hrozí opakování trestné činnosti, a nikoliv na obavy z útěku obviněného. Setrvání Novotného ve vazbě tak pokládá za protiústavní.
K projednání odvolání Novotného proti rozsudku městského soudu se vrchní soud zatím vůbec nedostal, podle odhadu právníka lze vzhledem k rozsahu kauzy očekávat nařízení veřejného zasedání zhruba za rok. Odvolací soud může využít ještě druhou variantu, která by zřejmě byla rychlejší - zrušit rozsudek v neveřejném zasedání a vrátit případ městskému soudu k novému projednání.