Valná hromada ČSA: Zámečník dá přednost pražské ZOO

Ekonomika Ekonomika
17. 11. 2009 19:19
Valná hromada projedná záchranný plán ČSA.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na mimořádné valné hromadě Českých aerolinií, která bude ve středu jednat o záchraně letecké společnosti, rezignuje šéf dozorčí rady ČSA Miroslav Zámečník. Účastní se totiž výběrového řízení na místo nového šéfa pražské Zoo a tomuto místu dává přednost.

Vedení ČSA se početně zmenší. Členů představenstva bude z devíti pět, stejně se má snížit i počet členů vrcholového managementu.

Akcionáři by mohli rozhodovat také o kapitalizaci dluhu vůči státnímu podniku v likvidaci Osinek, jehož výše je 2,5 miliardy korun, píše ČTK. Stát jako většinový majitel by tak dluh vyměnil za navýšení svého podílu ve firmě. Stát má nyní v ČSA zhruba 92 procent a při navýšení základního kapitálu by se tak "rozředily" podíly ostatních vlastníků, tedy České pojišťovny a města Prahy.

Kdo nastoupí na Zámečníkovo místo, není zatím jasné.  "Nechci, aby se říkalo, že si nechávám ČSA do zálohy, kdyby mi zoo nevyšla. Chci ukázat, že to se zoo myslím vážně," vysvětlil svoje rozhodnutí Zámečník. Výsledek výběrového řízení by měl být znám do konce listopadu.

Zámečník v dozorčí radě působil od poloviny září, od nástupu krizového manažera Václava Nováka. Ten v ČSA skončil v říjnu a vedení firmy převzal šéf Letiště Praha Miroslav Dvořák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy