Praha zvažuje, že spojí zoo, botanickou zahradu a zámek

Pavel Baroch, Kateřina Eliášová
5. 11. 2009 18:05
Teď se ovšem hledá nový ředitel zoologické zahrady
Foto: Wikipedie

Praha - Pražská zoo, botanická zahrada a Trojský zámeček by se v budoucnu mohly spojit v jednu organizaci s jedním ředitelem.

O sloučení tří institucí, které leží ve svém sousedství na břehu Vltavy v Tróji, uvažuje pražský magistrát.

Radní Milan Richter uvedl, že o možném spojení jedná pracovní skupina, v níž jsou zástupci obou zahrad.

"Řeší výhody a nevýhody, mínusy a plusy. Pokud zjistíme, že je to pro město i zahrady výhodné, předložím to zastupitelům, kteří rozhodnou," řekl Aktuálně.cz Richter.

Usedne nový ředitel na tři židle?

Pražský magistrát právě hledá nástupce Petra Fejka pro ředitelské křeslo zoologické zahrady. Radní Richter nevyloučil, že nový šéf zoo by v budoucnu mohl řídit všechny tři organizace.

Petr Fejk přišel do redakce s dvacetiminutovým zpožděním a hned se vrhl do práce.
Petr Fejk přišel do redakce s dvacetiminutovým zpožděním a hned se vrhl do práce. | Foto: Ludvík Hradilek

"Přesto si spíše myslím, že v případě sloučení botanické a zoologické zahrady s Trojským zámečkem vypíše radnice nové výběrové řízení, kterého se bude moci zúčastnit i nový ředitel zoo," poznamenal Richter, podle něhož není sloučení tří institucí otázkou nejbližších dnů či měsíců.

"Ale do konce volebního období bychom to chtěli vyřešit. Samotná transformace by trvala určitě nejméně půl roku," řekl Richter.

Dodal, že výhodou tří institucí pod jednou střechou může být především úspora nákladů. "Zahrady by si mohly i vzájemně vypomáhat. Boranická zahrada se například může starat o zeleň v zoo a Trojském zámku. Zároveň by vystupovaly jednotně vůči orgánům státní správy," podotknul Richter.

Instituce fungují, proč je slučovat?

Plány na spojení tří trojských organizací se příliš nezamlouvají pražské zastupitelce Petře Kolínské.

Foto: Botanická zahrada Praha

"Každá z nich potřebuje něco jiného, třeba rozhodování o strategických cílech," soudí Kolínská, která zprávu o možném sloučení institucí viděla.

"Kromě drobné úspory nepřináší nic zásadního," řekla Aktuálně.cz Kolínská.

"To, co dosud funguje, bude vystaveno možnosti, že to fungovat nemusí," varuje zastupitelka, podle níž by možná mohlo obstát spojení zoologické a botanické zahrady.

"Ale přidat k tomu ještě Trojský zámeček jen proto, že je za rohem, to pravdu nevím," poznamenala Kolínská.

Nový ředitel vzejde z tří až pěti kandidátů

Pražský magistrát musí v první řadě vybrat nového ředitele zoo, kterou na konci října opustil dlouholetý šéf Petr Fejk. S výběrem vhodného manažera pomáhá agentura Dr.Kaufmann & Partner.

Radní Milan Richter uvedl, že agentura vybere ze zájemců tři až pět kandidátů, o nichž pak bude rozhodovat pracovní komise, která doporučí radě a zastupitelstvu jedno jméno. Uzávěrka přihlášek byla ve středu večer.

"Kromě toho, že se zájemci hlásili na základě inzerátu, kontaktovali jsme vhodné kandidáty také my," řekl Aktuálně.cz Ivan Chocholouš. Bližší informace zatím nesdělil, protože se ještě nestačil se všemi zájemci seznámit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy